VIDEO: "Bez lesů bychom o zdravý rozum možná přišli," ředitel Lesy města Písku Ing. Václav Zámečník

15.06.2021

Obecní lesní majetek  Lesy města Písku s. r. o. protkávají desítky kilometrů tras určených pro rekreaci. Navštěvují je rodiny s dětmi, běžci, cyklisté... Protáhnout tělo mohou ve speciálních lesních stanovištích s vybudovanými prvky ke cvičení malí i velcí. "Během koronakrize se k lesům veřejnost obrátila ještě v daleko větší míře, než kdy dřív," říká Ing. Václav Zámečník ředitel společnosti Lesy města Písku s. r. o.

Rekreační funkce je jednou z mnoho mimoprodukčních funkcí, kterou les společnosti poskytuje. Vlastníky lesa však stojí nemalé náklady - v tomto případě na údržbu cest, opravu lesních "tělocvičen", úklid... "Veřejnost si často neuvědomuje, že by les měl někomu patřit. To je pozůstatek z dob minulých - dojem, že les je vlastně všech... nebo státu," vysvětluje Václav Zámečník. "Tak to ale není. Vedle obecních majetků hospodaří v lesích také například soukromí vlastníci a církve. Prostřednictvím svého majetku tak společnosti přinášejí celou řadu benefitů."

Přívětivé Lesy města Písku, typické spíše rovinatým terénem jihočeské krajiny, si veřejnost zamilovala už před druhou světovou válkou a jejich návštěvnost neklesá, spíše naopak.

Také na částech tohoto majetku (6666 ha), řádil v minulých letech kůrovec, lesníci však usilují o obnovení holin. Jakou skladbu dřevin volí: "Máme čtyři hlavní dřeviny - smrk, borovici, dub a buk. K nim mícháme i modřín, douglasku, olši, lípu, jilm a další."

Mohlo by vás zajímat: Jak velké škody způsobila kůrovcová kalamita v posledních letech a co potřebují nestátní vlastníci od státu.