Vyběhejme společně výlet do lesa Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha!

01.05.2023

Běh u příležitosti Týdne lesů pořádají lesní pedagogové z celé České republiky. Téma 16. ročníku zní "Zdraví je z lesa." A i když lesy jsou tu pro všechny z nás, někteří to bohužel nemají tak snadné, jako jiní. 

Tímto charitativním během pomůžete naplnit sny a touhy lidí, kteří mají těžký životní osud, ale přesto chtějí žít naplno, mít spousty zážitků a makat na sobě. Sport pro hendikepované je mnohonásobně dražší, prodražuje se o zajištění asistence a speciální sportovní pomůcky. Není to prostě tak, jako když si zdravý sportovec nasadí tenisky a běží.

Pobývání v zeleni ovlivňuje náš zdravotní i duševní stav. Finská studie prokázala pozitivní účinky již při třech až čtyřech vycházkách v zeleni v jednom týdnu. Vyběhnutím či procházkou v lese uděláte něco pro své zdraví a zároveň darujeě výlet do lesa vozíčkářům.

Výtěžek ze startovného bude věnován organizaci Sportovní klub vozíčkářů Praha na pořádání vícedenních cyklistických akcí. Vozíčkáři na těchto akcích jezdí na speciálních kolech, které ovládají pouze rukama – takzvané handbiky. Tato kola jim umožňují vyrazit do přírody, do lesa, a všeobecně do míst, kam by se s vozíkem těžko dostávali. Mohou tak i přes hendikep žít aktivně se svými přáteli. Takové vyjížďky jim pomohou získat sebevědomí, posílit kondičku a užívat si života, který je kvůli hendikepu o moc náročnější.

Vyberte si trať, kterou zdoláte během či chůzí, naplánujte si trasu ideálně lesem a přispějte tak na podporu vozíčkářů z SKV Praha. Nezáleží na tom odkud jste a kolik máte času, protože to, kde a kdy svůj závod odstartujete, je jen na vás.

Jediné, co musíte udělat, je přihlásit se do závodu, změřit si svůj skutečný běh či chůzi a zaslat důkaz, že máte splněno.

Pro záznam aktivity můžete použít sportovní hodinky nebo běžně dostupné mobilní aplikace, např. Runtastic, SportsTracker, Strava atd.

Aktivitu můžete do výsledků nahrávat i zpětně, musí ale proběhnout v termínu závodu, tedy od 12.05. do 21.05.2023.

TIP: Vytvoř si uživatelský účet a stáhni si naši mobilní aplikaci. Získáš tak spoustu výhod, vč. snadnějšího přihlášení.

Jaké tratě máte na výběr?

 • Běh
 • Chůze
 • Dětský běh
 • Dětská chůze

Pravidla závodu:

Pro splnění závodu stačí uběhnout/ujít libovolnou vzdálenost (u dospělých závodů minimálně 1 km), změřit si aktivitu sportovními hodinkami či mobilní aplikací a výsledek včetně důkazní fotky nahrát přes odkaz v registračním e-mailu. Uběhnout či ujít můžete libovolnou vzdálenost (u dospělých tratí minimálně 1 km). V celkovém pořadí se budou všichni závodníci řadit podle toho, kdo uběhne/ujde nejvíc a po skončení závodu bude mít každý ke stažení tradiční diplom.

Virtuální závody a výzvy fungují stejně jako jakýkoli jiný druh běhu a skutečně jej poběžíte. Virtuální je pouze tabulka výsledků, vše ostatní je reálné a je jen na vás, jak zvládnete jednotlivé výzvy. Jediné, co musíte udělat, je přihlásit se do závodu, jít běhat, změřit si svou aktivitu a zaslat důkaz, že máte splněno.

Trasu si naplánujte kdekoli se vám to hodí, ideálně lesem.

Závod můžete absolvovat kdykoli od 12.5.-21.5. a po celou tuto dobu máte možnost nahrát svůj výsledek, a to klidně i zpětně. Jedinou podmínkou je, že musíte závod absolvovat v daném termínu.

Pro záznam aktivity můžete využít sportovní hodinky nebo kteroukoli běžně dostupnou mobilní aplikaci, např. SportsTracker, Strava a další, které měří požadované hodnoty (čas a uběhnutou vzdálenost), pak už stačí jen udělat printscreen a zadat výsledek přes odkaz, který ti přijde po registraci na e-mail.


Sportovní klub vozíčkářů Praha

Sportovní klub vozíčkářů vznikl v roce 1991 a od té doby se rozrostl z malého pražského sdružení, které klientům nabízelo pouze možnost zahrát si stolní tenis, do silné organizace se sedmi sportovními oddíly a celorepublikovou působností.

V současné době klub nabízí široké sportovní vyžití pro tělesně hendikepované z celé České republiky, pořádání sportovních a volnočasových akcí a osvětovou a vzdělávací činnost v oblasti sportu. Zájmem celého týmu Sportovního klubu vozíčkářů je, aby se pohyb stal společnou vášní nejen lidí s hendikepem, ale i jejich rodin a přátel a mohli je tak společně sdílet.


Startovné

Minimální výše příspěvku je 100 Kč a celý výtěžek ze startovného bude věnován organizaci Sportovní klub vozíčkářů Praha.


Lesní pedagogika pro malé i velké

Tento charitativní běh pořádá pracovní skupina lesních pedagogů v ČR u příležitosti Týdne lesů. Celorepublikové oslavy Týdne lesů organizuje každoročně v květnu již od roku 2008 a vždy mají jedno společné téma. Letošní je "Zdraví je z lesa". Pobývání v zeleni totiž ovlivňuje náš zdravotní i duševní stav. Pozitivní účinky mají již tři až čtyři pobyty v zeleni v jednom týdnu.

Pracovní skupina lesních pedagogů v ČR koordinuje aktivity lesních pedagogů. Lesní pedagogové pracují v různých lesnických organizacích, které jsou zastřešeny touto pracovní skupinou pod Ministerstvem zemědělství.

Lesní pedagogové jsou speciálně vyškolení lesníci pro práci s veřejností. V rámci akcí lesní pedagogiky připravují hlavně pro děti hry a další aktivity. Díky tomu pochopí, co se v lese děje, čím je pro nás přínosný a jak se o něj lesníci starají.


Tento charitativní běh podporují:

 • Česká lesnická společnost, z. s.
 • Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze
 • Lesy České republiky, s. p.
 • Ministerstvo zemědělství
 • Nadace dřevo pro život
 • Sdružení lesních pedagogů ČR
 • Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy
 • Střední lesnická škola Hranice
 • Střední lesnická škola Žlutice
 • SVOL – Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
 • Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
 • Vojenské lesy a statky ČR, s. p.

REGISTRUJTE SE K ZÁVODU ZDE

K registraci si můžeš přiobjednat:

 • krásnou dřevěnou medaili, která ti přijde poštou přímo do schránky
 • Knihu Maratonské hledání pravdy, kterou stojí za to číst. Bez ohledu na to, zda jsi začátečník či matador, budeš se k ní opakovaně vracet v různých fázích svého běžeckého života.
 • zvýhodněné roční předplatné RUN magazínu se všemi výhodami

Odměny

V každé kategorii vylosujeme minimálně jednoho účastníka a pošleme mu dárek od některého z partnerů.

Na platformě virtualni-zavod.cz pořádá pracovni skupina lesních pedagogů v ČR pro Sportovní klub vozíčkářů Praha.