Upcyklace vánočního stromku: Využijte ho k tvoření

03.01.2022

Vánoce skončily a u kontejnerů se jako každý rok, začínají hromadit vánoční stromky. Přitom se dají smysluplně využít. 

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Stromek, krásně a vkusně nazdobený je dominantou asi každé rodiny během Vánočních svátků po celém světě. Je spojen s vůní a neopakovatelnou atmosférou, ale když přijdou Tři králové, jeho role končí. Pojďme to společně změnit.

Kam se stromkem po Vánocích

Vánoční stromeček nemusí nutně skončit u kontejneru na odpad. Můžete ho věnovat ZOO nebo některému útulku pro zvířata. Stejně tak je možné stromek odnést do lesa, kde může sloužit jako potrava nebo úkryt. V tomto případě je ale nutné domluvit se s majitelem, správcem lesa nebo hajným. Stromek musí být vždy důkladně zbavený všech ozdob a háčků. Ty by po zvěř mohly být při sežrání velmi nebezpečné.

Některé řetězce též nabízejí možnost vrácení stromku zpět do obchodu. Stromky se pak používají ke kompostovaní, nebo výrobě štěpky. Stromek konečně do kompostárny, nebo sběrného dvora můžete odvézt i vy sami.

Na vlastní zahradě lze větve ze stromku využít k zakrytí záhonů, které tak ochráníte před mrazem a na jaře dáte na kompost. Smysl má i spálení dřeva v krbu nebo později na letním táboráku.

A pokud jste šikovní a rádi tvoříte, máme pro vás několik nápadů, co z vánočního stromku vyrobit.

Zimní skřítci z jehličí

Tihle skřítci jsou hitem už několik let a skvěle jim to sluší hlavně před vchodem do domu, kde vítají příchozí.

Jejich výroba je velmi snadná, stačí svázat k sobě několik větví ze smrku nebo jiného jehličnanu, nasadit klobouk nebo čepici a s pomocí tavné pistole pak přidělat rukavice a nos. Fantazii se meze nekladou a rozhodně se tedy nenechejte brzdit předlohou.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Originální věšáky

Pokud patříte k milovníkům moderního severského designu, určitě se vám budou líbit tyhle jednoduché a efektní věšáky.

Vyrobíte je klidně právě z vašeho vánočního stromku. Stačit vám bude malá ruční pilka, smirkový papír a lepidlo na dřevo.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Dekorace z kulatin

Kulatiny jsou skvělé a ve finále z nich můžete vyrobit závěsné dekorace, podtácky pod hrníčky, obaly na květiny, poskládat z nich srdce či jiné obrazce, hry pro děti nebo je lepit na stěny jako přírodní a originální obklady.

Nařežete je z kmene vánočního stromečku a potřebovat budete šikovného kutila, který si rozumí s pilou. 

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Jak s vánočními stromky nakládáte vy?