Zámek Karlova Koruna - obora a lesy nadosah

30.06.2021

Ať přijedete do Chlumce nad Cidlinou z kterékoliv světové strany - "potkáte se". Vy a půvabný zámek, který je spjatý s historií šlechtického rodu Kinský dal Borgo (a té patří i dnes). Udělejte si prázdninový výlet, tahle památka stojí za to vidět nejen kvůli svému "geniu loci" a faktu, že se tady nepohybují davy turistů... Velkým benefitem takové výpravy jsou i lesy, které otevírají svoji náruč všem slušným návštěvníkům. Ať už v nedaleké Oboře, nebo v okolí Chlumce nad Cidlinou, kde soukromí vlastníci na svém lesním majetku hospodaří.

Malebný barokní zámek již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města na břehu řeky Cidliny. K jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský, vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho- Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Stavba se uskutečnila v letech 1721 -1723. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován Karlova Koruna.

Interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských a s chovem koní Kinských - chlumeckých plaváků. Nově expozice prezentuje běžný život šlechtické rodiny. Zámecký park je otevřen celoročně.

Pokud sebou budete mít malé děti, rozhodně doporučujeme dětskou prohlídku zámku s rozvernou komteskou Norou!

Milovníky přírody v okolí nadchnou možnosti krásné procházky. Ať už v okolních lesích, nebo například v Oboře Kinský. Věděli jste, že tady můžete přespat? Buď v hotelu nebo dokonce přírodě nadosah v komfortním stanu na kraji lesa.

"Obora Kinský má 600 hektarů starodubového lesa," říká Francesco Kinský dal Borgo. "Pokud budete chodit tiše a opatrně, můžete vidět divoká zvířata, která v ní volně žijí."

Podrobné informace, které potřebujete ke svému výletu.

Zjistěte více o tom, jak se zde vlastníci společně s lesníky o svůj majetek starají: