Česko by mělo mít po dvaceti letech novelizovaný zákon o myslivosti, který slibuje zvýšené odstřely přemnožené zvěře, digitalizaci myslivosti, možnost lovit lukem a zejména pak posílení práv vlastníků lesů.
Seriál ptáci v zimě: Opeření otužilci
Zatímco lidé si dopřávají pohodlí a teplo ve svých vyhřátých domovech, nebo se choulí pod vrstvami oblečení, ptáci venku čelí mrazu i dešti. Mají drobná tělíčka a holé nožky. Jak to, že neumrznou?
Překvapivý potenciál smrkového mlází
Smrk ztepilý je vzhledem k rozsáhlým kalamitám na ústupu a jeho další pěstování v nižších polohách se považuje za rizikové. Stále však existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich potenciál.
Půda má zásadní význam pro výživu a stabilitu lesních porostů. Její vznik je velmi pomalý, jeden centimetr půdy se tvoří až sto let. V posledních 2 stoletích dochází působením průmyslu k narušování lesního prostředí včetně půdy.
Na vstup do lesa má právo každý a není divu, že se toho hojně využívá. Intenzita návštěv se však může měnit a ovlivňovat přirozené chování zvěře. Dvěma takovými příklady byly nestandardní režimy návštěvnosti v době pandemie covidu-19 a afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku.
V září uspořádal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odbornou konferenci pod názvem "Lesnická hydrologie - věda a praxe 2022" zaměřenou na přenos poznatků vědy a výzkumu do lesnické praxe. Máme pro vás zajímavosti, které tu zazněly.
Státní správa lesů je v tristním stavu, řekl mimo jiné v rozsáhlém rozhovoru pro idnes.cz předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) Jiří Svoboda. Organizace sdružuje vlastníky, kteří hospodaří na více než pětině plochy českých lesů. Problémem je podle něj také indexace cen dříví, kvůli které při kůrovcové kalamitě...
Globální změna klimatu se stoupajícími teplotami a zvyšujícím se suchem má negativní dopad na lesní ekosystémy. Mění se jejich produktivita, uhlíková rovnováha, stoupá míra poškození stromů hmyzem, chorobami a kalamitami. Stromy odumírají. Vědci ale našli překvapivě odolnou dřeinu, která by se s extrémy mohla vypořádat. Jedná se o jedli belokorou. ...
Kůrovcová kalamita a následná obnova lesů přináší v praxi problémy, s nimiž se lesníci ani vědci doposud nesetkali. Proto společně rozšiřují záběr výzkumných projektů o nová témata a netradiční úhly pohledu na řešení postupů při péči o lesy.