7 tipů, jak využít stromek po Vánocích

20.12.2023

Vánoce skončily a u kontejnerů se jako každý rok, začínají hromadit vánoční stromky. Přitom je lze ještě využít. Máme pro vás pár zajímavých nápadů.  

Krásně nazdobený stromek je dominantou asi každé rodiny během Vánočních svátků po celém světě. Je spojený s vůní a neopakovatelnou atmosférou, ale když přijdou Tři králové, jeho role končí. Pojďme to společně změnit.

Kam se stromkem po Vánocích

1. Pro zvířata

Vánoční stromeček nemusí nutně skončit u kontejneru na odpad. Můžete ho věnovat ZOO nebo některému útulku pro zvířata. Stejně tak je možné stromek odnést do lesa, kde může sloužit jako potrava nebo úkryt. V tomto případě je ale nutné domluvit se s majitelem, správcem lesa nebo hajným. Stromek musí být vždy důkladně zbavený všech ozdob a háčků. Pro zvěř by totiž mohly právě háčky a nejrůznější ozdoby představovat velké nebezpečí. 

2. Kompostování a štěpka

Ideální je použít stromky ke kompostovaní na vlastní zahradě.  Nebo ho dovezte do kompostárny, či sběrného dvora. 

3. Zákryt rostlin před mrazem 

Na zahradě lze větve ze stromku využít k zakrytí rostlin, které tak ochráníte před mrazem. Na jaře pak rozřezané větve dáte na kompost. 

4. Využití na táborák či do krbu

Smysl má také spálení dřeva v krbu nebo později na letním táboráku.

A pokud jste šikovní a rádi tvoříte, máme pro vás několik nápadů, co z vánočního stromku lze celkem snadno vyrobit.

5. Kmen stromku k zavěšení

Stačí odřezat větve, kmen pěkně obrousit a připěvněný ke stropu jej můžete využívat na stylové zavěšení šatů, kuchyňského náčiní, klíčů, květin nebo třeba coby záclonovou tyč. 

6. Zimní skřítci 

Tihle skřítci jsou hitem už několik let a skvěle jim to sluší hlavně před vchodem do domu, kde vítají příchozí. Jejich výroba je velmi snadná, stačí svázat k sobě několik větví ze smrku nebo jiného jehličnanu, nasadit čepici a s pomocí tavné pistole pak přidělat rukavice a nos. Fantazii se meze nekladou a rozhodně se při jejich výrobě nenechejte brzdit předlohou. Skvěle vypadají i malé stromečky nebo hvězdy vytvarované z chvojí. Zkuste je. 

7. Dekorace z kulatin či klacíků

Kulatiny jsou skvělé a ve finále z nich můžete vyrobit závěsné dekorace, podtácky pod hrníčky, obaly na květiny, zvířátka do zahrady, srdíčka či jiné obrazce. S pomocí šikovného kutila, který si rozumí s pilou nařezejte z kmene vánočního stromečku pláty o šírce asi 1,5 - 2cm. Velmi efektně působí také klacíky, ze kterých lze vyrobit ramínka na šaty, originální věšáky, obrazy nebo jimi nápaditě ozdobit vázy a svícny. 


Stromky do popelnice nepatří

Ve většině případů končí vánoční stromky po svátcích u popelnic a kontejnerů. Pro většinu lidí je to nejsnadnější způsob, jak se stromku zbavit. Když už se rozhodnete pro toto řešení, rozhodně stromek nevyhazujte do popelnic na směsný odpad - tímto způsobem značně snížíte kapacitu samotného boxu. Vhodnější je, odložit vánoční stromek jednoduše vedle kontejneru. Takto vyhozené stromky obvykle končí ve spalovnách, kde jsou energeticky využity. 


Zdroj fotografií: Pinterest

Přečtěte si také: Máme z lesa - Dřevo na topení nebo Sníh v lese přispívá k doplnění podzemních vod