Ukryto v lesích: Tajemné hrady 

23.09.2022

Hrady, zámky, zříceniny a tvrze. Místa často zastřená závojem tajemství o kterých se dodnes vypravují nejrůznější příběhy. Vydejte se do lesů a navštivte některou z těchto staveb, jež pamatují věky. 

Jsou to stále velmi oblíbené a hojně navštěvované výletní cíle. Je to snad nějaká nadpřirozená síla, která nás do těchto míst stále tak přitahuje? Velké romantické stavby, v jejichž nitru se za dávných dob odehrávaly různé příběhy.  Není divu, že více než strohé dějiny, seznamy panovníků a přestaveb, lákají nás tajemné historky, pověsti a mýty. Popusťte tedy uzdu své fantazie a vydejte se společně s námi do minulosti. 

Hrad Kokořín

Historický klenot s romantickou atmosférou

Uprostřed lesů Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko nad údolím říčky Pšovky, nedaleko města Mělník, tyčí se na pískovcové skále, obklopen krásou zdejších lesů, hrad Kokořín. Původní stavba vznikla na počátku 14. století. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká hradní věž, z níž je překrásný výhled do okolí. Romantická stavba opředená legendami byla oblíbená i mezi umělci. Svoji inspiraci zde nalézal také Karel Hynek Mácha. Na Kokořín se ale nemusíte vydat pouze na výlet. Romantické páry mohou v Brožíkově síni v prvním patře nového paláce uzavřít sňatek.

Hrad Kokořín
Hrad Kokořín

Hrad Svojanov 

Místo plné záhad a tajemství

Nad malebným údolím říčky Křetínky, na kopci v lesích, nedaleko města Svitavy, stojí hrad, o kterém se vypráví mnoho temných historek. Zároveň je to jediný hrad u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem. Povídá se, že na Svojanově umřelo několik žen. Jedna zemřela hrůzou, zavřená v temném podzemí hradu. Další byla za nevěru zaživa zazděna do hradních zdí. Třetí obětí bylo malé děvčátko, na které při přestavbě záhadně spadlo lešení. Starý kamenný hrad, jehož historie spadá až do 13. století, nabízí k vidění hradní komnaty, raně gotické, hradní kuchyni i mučírnu v podzemí. Temné síly se hradem prohánějí dodnes a citlivější jedinci zde cítí úzkost a tíseň. Hrad je přesto hojně navštěvovaný turisty a pro odvážné hosty se zde nabízí možnost ubytování.

Hrad Svojanov
Hrad Svojanov

Hrad Kašperk

Pohádkově nadpřirozený 

Chystáte-li se na Šumavu, nejvýše položený královský hrad v Čechách byste určitě měli navštívit. Romantická stavba uprostřed šumavských lesů, v srdci Kašperských hor, taktéž neunikla báchorkám a tajemným příběhům. Třeba o smrti místního tovaryše, nebo o pokladu, který je stále ukryt někde na hradě. Zvláštní věci se prý ale na hradě a v jeho okolí dějí dodnes. Skřítci, víly, duchové i čerti. Nadpřirozené příhody turistů, zvuky, kroky, temné postavy i náhlý ledový vítr. S čím vším se dá na hradě Kašperk setkat? Musíte vyzkoušet na vlastní kůži.

Hrad Kašperk
Hrad Kašperk

Hrad Švecburg

Nejmladší hrad v České republice

Jestli si myslíte, že hrady se stavěly pouze ve stoletích dávno minulých, rádi vás nyní vyvedeme z omylu. Nejmladší hrad v České republice byl postaven v roce 2007 a alespoň na první pohled se skoro neliší od svých kamenných prapředků. Jmenuje se Švecburg a vidět jej můžete v lese u Kváskovic, v okrese Strakonice. Otevřený, návštěvníkům volně přístupný je po celý rok. A jak se to tak stane, že v novém tisíciletí si někdo postaví hrad? Inu, řekl si jeden zedník jménem Jan Švec, že postaví hrad. S přáteli sesbírali kameny z okolních polí a šikovný zedník postavil malý hrad, který má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti. Dále je tu kamenný přístřešek s lavičkou, výklenková kaplička sv. Huberta a část hradeb.

Hrad Švecburg
Hrad Švecburg

Hrad Valdek

Přízraky bloudící chotbami

Hluboko v Brdských lesích, masou turistů prozatím neobjeven, stojí mocný hrad Valdek. Masivní, drsná zřícenina s válcovou věží a silnými hradbami. Osaměle stojící uprostřed lesa, jakoby ve svých zdech chtěl ukrýt tajemství. Každé místo má nějaké tajemství a Valdek jich má hned několik. Přízraky bloudící chodbami, černá paní na ochozu, panna Lída zakletá knězem do blízké studánky, po večerech se objevující. To ale není všechno. V různých dobách a pouze určitým lidem se na hradě Valdek zjevuje plačící žena s dětskou rakvičkou v náručí. Co se jí asi přihodilo a co musí udělat, aby dosáhla svého klidu? Raně gotický hrad Valdek byl postaven ve 13. století. Najdete jej kousek od obce Chaloupky v Brdech. Ale pozor, vstup do prostor zříceniny je nyní pouze na vlastní nebezpečí.

Hrad Valdek
Hrad Valdek