Cestování: 5 rozhleden, na které stojí za to si vyšlapat schody

20.09.2023

Vybrali jsme si pro vás inspirativní místa napříč republikou, odkud je skutečně úchvatný výhled do krajiny. A nejen to! Jedna byla dříve skokanským můstkem, druhou najdete uprostřed pralesa, třetí je zdobena ve stylu selské secese, čtvrtou obnovili po téměř sto letech a další si investor vybudoval na svém pozemku, odkud chtěl lidem dopřát rozhled. 

Rozhledna Anna v Orlických horách

Znovu po letech obnovená 

Na Annenském vrchu opět stojí rozhledna! Naposledy se zde mohli lidé kochat výhledem do krajiny už téměř před 100 lety. Oblast je oblíbeným cílem turistů, kterým doposud chyběl výhled na přilehlé i vzdálenější okolí. Až do roku 1937 zde stávala kaple s malou rozhlednou, ale obě stavby musely ve 30. letech minulého století ustoupit budování těžkého opevnění, které je pro návštěvníky Orlických hor také velkým lákadlem. Jedná se o bunkry Arnošt a Anna které zde stojí dodnes.

Rozhledna měří 17 m a stojí ve výšce 991 m nad mořem. Je postavena z několika druhů dřeva – na sloupy byly použity vybrané modříny z okolí Rychnova nad Kněžnou. Podlahy odpočinkových plošin rozhledny tvoří dřevo dubu a zábradlí je zhotoveno z borovice. Své jméno nese rozhledna po svaté Anně - patronce Orlických hor. 

  • Rozhledna je celoročně zdarma přístupná. 

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Úchvatná architektura selské secese

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě. Věhlasný architekt navrhl vyhlídkovou věž již v roce 1896, tedy před 116 lety. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina se nachází v 19 ti metrech nad zemí.

Zajímavostí stavby je, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř zapomenutých, pracovních postupů. Na stavbu padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení je identické s Jurkovičovými stavbami na Pustevnách. Z rozhledny se naskýtá výhled na město, přilehlé obce i masiv Radhoště.

  • Rozhledna je přístupná pouze v otevírací době za poplatek.

Rozhledna Boubín

Přímo uprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín stojí na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace. Na vrcholu Boubína stával dříve dřevěný triangulační bod s vyhlídkovou plošinou, postavený ještě před válkou. Z bezpečnostních důvodů byl ale stržen v roce 1976. Na podzim 2004 byla postavena nová dřevěná rozhledna. Konstrukce 21 metrů vysoké rozhledny je ze smrkové kulatiny. Celá stavba musela být provedena bez strojní mechanizace, materiál o celkové váze 60 tun sem tak byl dopravován  lanovkou a koňmi.

Na vyhlídkovou plošinu vede 109 schodů a rozhledna nabízí nádherný výhled: na západě a severu uvidíte Šumavu, Středočeskou pahorkatinu a město Vimperk. Na východě vykukuje Kleť s rozhlednou a hvězdárnou, na jihu spatříte Plechý a za dobré viditelnosti zahlédnete také Alpy.

  • Rozhledna je přístupná celoročně za poplatek 50 Kč.

Rozhledna Churáňov na Zadově

Na vrcholku skokanském můstku

Jedná se o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy lyžařského skokanského můstku, postaveného v roce 1978. Pro veřejnost byla zpřístupněna v roce 1993, v provozu však rozhledna nevydržela dlouho, po pár letech byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Na podzim 2014 se začalo s generální opravou a rozhledna byla znovu otevřena v červnu 2015. Původní vzhled můstku a jeho věže zůstal zachován, nosná konstrukce získala antikorozní nátěr a chybějící stávající obklad. Byly vyměněny i stávající okna za nová dřevěná. Rekonstrukce se dočkala i vyhlídková plošina, dostala zcela nový kabát - obložení, podlahu a zábradlí.

Na jihozápadní stěně věže je horolezecká stěna. Pro cestu k rozhledně je v provozu i lanová dráha Zadov-Kobyla. U dolní stanice v provozu občerstvení a dětské hřiště.

Můstek se nachází na okraji lyžařského areálu Zadov v nadmořské výšce kolem 1100 m n.m., asi 5,5 km směrem na JZ od obce Stachy. Výhled z můstku je zajímavý, částečně však omezený vzrostlými stromy. Na severu se vypíná pásmo hor s vrcholem Javorník a na východě oblast Strakonicka.

  • Rozhledna je přístupná v otevírací době od dubna do října za poplatek 100 Kč.

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Originální stavba na soukromém pozemku

Na počátku zrodu rozhledny v Salaši stála architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi. Chtěl totiž postavit na svém pozemku na kopci nad vesnicí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček.

Primárně se v rámci změn přistoupilo ke zvýšení celé rozhledny z původních dvanácti metrů na 15 metrů výšky spodní plošiny, dále nahradila původní zastřešení druhá vyhlídková plošina. Každá sedmička má tedy v dnešní době jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Rozhodnutí o využití i druhé sedmičky se z dnešního pohledu jeví jako velice šťastné, protože výškový rozdíl 3 metrů se může zdát jako nepodstatný, ale pro výhled na kostelní věže Velehradu, který se nachází nedaleko odtud, se každý metr navíc ukázal jako klíčový. Bezpečnost na plošinách je zaručena ocelovým pozinkovaným zábradlím – původně bylo navrženo jako skleněné, ale z ekonomického a praktického hlediska nebylo výhodné.

  • Rozhledna je veřejnosti celoročně přístupná a to zdarma.