Ukryto v lesích: Překvapivé sochy za kterými se vyplatí cestovat

12.07.2023

Nejedná se tak úplně o standardní kousky, které potkáte v zámeckých parcích a na náměstích. Jsou originální, s dávkou humoru a na cestách mile překvapí. Máme pro vás 5 tipů na výlet.

betonové sochy Michala Olšiaka
betonové sochy Michala Olšiaka

Působivé monumenty Michala Olšiaka

Na plastiky zvířat a nejrůznějších bytostí od Michala Olšiaka narazíte při procházkách oblastí Žďárských vrchů. Tento zdejší malíř, sochař a cestovatel vytvořil betonové sochy, které najdeme nejen v České republice, ale i v Německu a Itálii. V poslední době jsou jeho doménou zejména monumentální plastiky z betonu a pískovce, které začleňuje do krajiny.

Lesní tvor Mamlas shlíží na město Žďár nad Sázavou z vyhlídky za Starým Dvorem. Dojít k němu lze po modré turistické značce. Mamut zase sedí v údolí řeky Sázavy. Třímetrový Výr lze nalézt v chatové osadě Yukon. Další sochy se nachází ve Třech Studních, chytové osdě Yukon, v Novém Městě na Moravě, v Sázavě, Bystřici nebo Poděšíně.

Zahrajte si turistickou hru Putování po sochách Michala Olšiaka. Více informací najdete ZDE

Foto: archiv Vysočina Tourism a Jaroslav Horák, m - ARK


Odvážný zajíc v Toulovcových Maštalích

Najdete ho na pískovcové skalní věži při levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz u Nových Hradů. Sochu v nadživotní velikosti tedy nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle na počest statečného zvířátka, jež odvážným horolezeckým výkonem uniklo honícím psům. Jedná se ale o sochu novou, kterou zde v roce 2005 umístil spolek pro zachování starých tradic Zderad. Původní socha se bohužel nedochovala.

Vězte, že zdejší oblast Toulovcových Maštalí je plná skalních bludišť a zajímavých přírodních zákoutí. Pokud zamíříte k soše, je cesta značena značkami v podobě zajíce a vede od polní cesty z obce Zderaz nebo od rozcestí u chaty Polanka. Terém je ale spíše náročnější a není tak bohužel vhodný pro cyklisty nebo rodiny s kočárky malými dětmi.

Více informací ZDE


Kamenná bába u Bezděkova

V Pošumaví nad hrází rybníka východně od Bezděkova se tyčí pahorek a z jeho vrcholku se usmívá téměř třímetrová kamenná socha. Vytesaná je z hrubozrnné žuly a svůj pohled upírá v vodě. Počátkem 80. let ji vytvořil Jiří Šulc, který si přál, aby v odlehlém kraji, kde lišky dávají dobrou noc, byla nějaká památka. Inspirací pro něj byla podobná socha, která ve středověku zřejmě stávala u slovanského hradiště poblíž Strakonic a těhotné ženy se k ní chodily modlit za zdárný porod. Původní strakonickou bábu později nechala zničit církev. Podle dochované předlohy ji Šulc vytesal z osmi tunového kamene znovu a své dílo pojmenoval Alžběta.

Více informací ZDE 


Čůrající voříšek v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Podle Martina Chaloupky totiž Kryštofovo Údolí představuje "hlavní vesnici Evropské unie", proto se zde rozhodl postavit neobvyklou kašnu, která má představovat typické vesnické zvíře. Voříšek vyrobený z umělého kamene shlíží dolů ze 120 centimetrů vysokého soklu v typické poloze, se zvednutou nohou čůrající na patník. Napájený je z místního potoka Rokytka. Modelem se akademickému sochaři Alešovi Johnovi z Hořic stal šestiletý pes Bogye.

Více informací ZDE


Betonový ušák u Mořinky

U menhiru nad středočeskou obcí Mořinka narazíte na originální betonové křeslo, které je za teplých dnů příjemné vyhřáté. Sedmisetkilová betonová socha ve tvaru ušáku sem byla umístěna v roce 2003. Je 130 cm vysoká a vytvořil ji sochař Zdeněk Ruffer. Doprava křesla. Turisté se na křesle s radostí fotí nebo si zde s výhledem do krajiny vychutnají odpočinek a svačinu.

Více informací ZDE


Podívejte se také na naše další cestovatelské tipy: TOP romantická místa v přírodě nebo 5 tajemných zřícenin