Co se děje v lese v únoru

I když jaro ještě zdaleka nezačíná, les se na jeho příchod už pilně připravuje. Páření zvěře je v plném proudu, vrací se někteří stěhovaví ptáci a vykvétají první stromy a keře.
Co dělají zvířata
- Ptáci začínají zpívat
- Koncem února přilétají zpět první stěhovaví ptáci a odlétají havrani
- Srncům rostou parůžky, jeleni je naopak v tomto čase shazují
- V těle samic spárkaté zvěře se vyvíjejí mláďata
- V teplejších oblastech začíná honcování zajíců a párování koroptví, začíná kaňkování vyder a rysů, probíhá říje vlků a kaňkování lišek
Vystvětlení pojmů:
honcování zajíců - jinak samotářští zajíci se sdružují do malých hloučků a nastává čas páření. Toto období začíná převážně v únoru, ale za teplého počasí může začít už v lednu nebo v prosinci a trvá až do srpna nebo do září.
párování koroptví - Kohouti si nyní vybírají slepice k páření. Ty jsou vždy z cizího hejna. Své teritorium si samci brání a bojovně odráží soky, neboť obvykle bývá kohoutů více než slepic.
kaňkování - je opět lesnickým termínem pro páření. Kaňkování má liška, psík mývalovitý, rys, divoká kočka, vydra, kuna, tchoř a lasice.
říje vlků - Říje probíhá u vlků od poloviny ledna do konce března a po 9 - 10 týdnech rodí samice v brlohu pod zemí zpravidla 4 - 8 mláďat.
Spárkatá zvěř - je označení pro větší nekožešinovou srstnatou zvěř, tedy přežvýkavce z řádu sudokopytníků a pro prase divoké. Pojmenování je odvozeno od spárku, což je myslivecké označení pro pazneht těchto zvířat.

Co dělají rostliny
- Začíná kvést líska obecná a nápadnými květy rozkvétá také dřín.

Co dělají lesníci
- Ve školkách na určených plochách vysévají březové semeno a připravují se na jarní zalesňovací práce.
- Pokračují ve sběru šišek smrku, borovice a modřínu, případně sbítají i semena jasanu a akátu.
- Kontrolují skladované osivo na jaro a uskladněné šišky jehličnanů před jejich odesláním do semenářských závodů.
- Pokračují v prořezávkách mladých listnáčů a v jejich těžbě
- Pokračují v ochraně porostu proti okusu zvěře a v kontrole oplocenek.
- Vyhledávají a zpracovávají stromy napadené lýkožroutem smrkovým, začínají kácet první sérii lapáků na lýkožrouta smrkového.
- Kontrolují přezimující škůdce a počet vajíček některých škůdců. Z těch lze odhadnout množství aktivních škůdců v nadcházející sezóně.
Co dělají myslivci
- Přikrmují zvěř, která je teď následkem zimy a nedostatkem potravy v horší fyzické kondici a má vyčerpány tukové zásoby energie.
- Loví lišky a černou zvěř
Přečtěte si také: Terapie lesem nebo Kokedamy - Mechové koule místo květináče