Den Země - 7 zajímavostí o lesích na planetě

18.04.2024

Dne 22. dubna má Země svátek, který oslavuje celý svět. Pojďme se podívat ne několik zajímavostí o lesích, kterým se ne nadarmo říká plíce planety.

Den Země se po celém světě slaví 22. dubna. Jeho vznik je datován k roku 1970, kdy se po celých USA shromáždilo 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Jejich cílem bylo zejména prosazení přijetí nových ekologických zákonů. Kampaň měla nebývalý ohlas. Od roku 1990 se Den Země slaví i u nás České republice.

Lidé po celém světě se v tento den scházejí, pořádají se vzdělávací akce i setkání s cílem zvyšování povědomí o ekologii. 

7 zajímavostí o lesích na planetě

  1. Lesy pokrývají asi 30 procent plochy naší planety.
  2. Zhruba třetinou všech lesů na Zemi je tajga. Tímto označením se ale nemyslí pouze ohromný pás lesů na Sibiři, ale zejména typ severského jehličnatého lesa vyskytujícího se též ve Skandinávii, v Kanadě či na Aljašce.
  3. Dvě třetiny všech známých živočichů a rostlin žije v tropických lesích zejména v Amazonii, Kongu a Indii.
  4. V České republice lesů přibývá. Oproti třicátým letům minulého století máme aktuálně  asi o 300 tisíc hektarů lesní plochy více. Podobně je tomu i v dalších evropských zemích. V celosvětovém měřítku ale bohužel lesů ubývá, na vině je především kácení deštných pralesů.
  5. Bambusový háj rozkvete jednou za sto dvacet let, a pokud se tak stane, všechny rostliny poté, co odkvetou, umírají.
  6. Více než čtvrtina účinných látek obsažených v lécích pochází z deštného pralesa.
  7. Za nejstarší živý organismus na Zemi je vědci považována kolonie topolu osikového zvaná Pando. Ta se nachází v Utahu na ploše 43 hektarů. Jednotlivé rostliny mají společný kořenový základ a jsou geneticky totožné, což vlastně znamená, že se jedná o jeden organismus. Jeho stáří je odhadováno na 80 tisíc let.
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

"Protože všichni sdílíme tuto malou planetu Zemi, musíme se naučit žít v harmonii a míru mezi sebou a s přírodou. To není jen sen, ale nutnost." 

Dalajláma