Havěťologie (2. díl): Jmelí dusí stromy. Záhadně si je vybírá

12.08.2019

Aby toho nebylo málo, domácí lesy vedle historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamity, extrémních projevů sucha (vedoucích například k usychání borových lesů) a dalších problémů ničí parazitické jmelí. Situace dosud nikdy nebyla horší a lesníci tak mají o další vrásky postaráno. "Jmelí je poloparazitický keřík z čeledi santálovitých, který bere stromu důležité živiny, doslova s ním proroste a vysaje ho," upřesňuje jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno Radomír Charvát. "Právě jmelí je jednou z největších starostí, které tady v Polabí momentálně s lesy máme. Samozřejmě vedle kůrovce a také vedle toho, že borovice se stavbou svých kořenů nedokáže obstát v konkurenci jiných stromů a ty jí berou vláhu. Jmelí pak zkázu ještě dokoná a je to smutný pohled, to mi věřte."

Odborníci si zatím nejsou jistí, které stromy si "jmelí bílé" volí jako svou oběť. "Našel jsem dva stromy stejného druhu, věku i vzrůstu stojící vedle sebe. Jeden byl jmelím zamořený a umíral, druhý byl naprosto čistý. Jmelí je větší problém, než si umíme představit," řekl deníku Právo slovenský vědec maďarského původu Tivadar Baltazár, který působí na zahradnické fakultě brněnské Mendelovy univerzity. Podle jeho názoru tkví odpověď na otázku, které stromy budou napadeny a které ne, v jejich genetice. Zároveň srovnal hrozbu jmelí s kůrovcem. Radomír Charvát souhlasí. "Lesníci zažívají nejsložitější časy v historii lesnictví. Je neprodleně nutné s katastrofami bojovat na všech frontách a zároveň znovu zalesňovat - což nám ostatně ukládá zákon a je to v nejvyšším zájmu celé společnosti, abychom lesy pro příští generace zachovali. Bohužel hlavně soukromým vlastníkům lesů a obcím scházejí finanční prostředky. Od jejich nedostatku se pak odvíjí všechno."

Přečtěte si podrobnosti o tom, kolik vláda uvolnila peněz na pomoc nestátním vlastníkům lesů.

"Stejně jako s kůrovcem i se jmelím je potřeba bojovat a lesníci vědí, jak na to," míní Radomír Charvát. "Jen nevíme, kam dřív skočit. Příroda dává jasně najevo, že sama už si neporadí. Proto to teď nesmíme vzdávat, i když síl ubývá a zejména drobní vlastníci péči o les často dotují ze svého, protože vytěžené dřevo je na trhu prodejné pouze za směšnou cenu a to je posílá do finančních potíží."

Věděli jste: Jmelí si vodu a živiny jinak, než parazitováním na ostatních stromech, opatřit neumí. Nenapadá zdaleka pouze jehličnaté stromy, parazituje také na listnatých stromech, včetně ovocných.