Jmelí: Krása i prokletí
Větvičku jmelí máme neodmyslitelně spojenou s Vánocemi. Jmelí má v sobě kouzlo, magickou moc a dokonce i léčivé účinky. Jeho přemnožení v přírodě s sebou ale nese i jistá rizika.
Jmelí je stále zelená rostlina, která roste pouze na jiných stromech. Nelze jej tedy pěstovat samostatně. Nicméně tento rostlinný parazit není na svém hostiteli úplně závislý. Fotosyntézou si vytváří živiny, potřebuje tedy pouze vodu a minerály. Nejčastěji jej najdete na topolech, lípách, akátu či na jabloních.
V posledních letech se jmelí ve volné přírodě značně rozšířilo, což způsobuje značné problémy. Jmelí přemnožené v korunách neošetřovaných stromů je totiž může poškodit a způsobit i jejich usychání.
Jak se jmelí šíří?
Semena jmelí jsou nejčastěji rozšiřována ptáky, kterým malé bílé bobulky slouží v zimě coby potrava. Dužina těchto bobulí je velmi lepkavá a plody se tak zachycují na zobácích ptáků. Ti si pak zobáky čistí o větve stromů a tím pomáhají k šíření semen této rostliny. K dalšímu šíření dochází i prostřednictvím ptačího trusu.
Druhy jmelí u nás
Na celém světe existuje přibližně 70 druhů jmelí, v nás jsou nejvíce rozšířeny tři druhy. Jedná se o jmelí jedlové, jmelí borovicové a jmelí listnáčové neboli jmelí pravé. Jak názvy samy napovídají, jsou odvozeny od druhů hostitelských stromů. Jmelí pravé roste výhradně na listnatých stromech a často ohrožuje ovocné stromy v sadech a zahradách.
Symbol Vánoc
Větvička jmelí se stala oblíbenou součástí vánoční výzdoby. Často se zavěšuje na strop, lustr nebo nad rám dveří a má prý do domu přinést štěstí. Obzvláště ve Spojených státech a ve Velké Británii je rozšířen zvyk líbat se pod zavěšeným jmelím. Páry, které se pod ním políbí, prý zůstanou navždy spolu.
Jmelí nosí také štěstí, ale jen tomu, kdo je jím obdarován.
Uchování jmelí
Aby jmelí dlouho vydrželo, je třeba jej buď zavěsit, nebo dát do vázy, ale bez vody.
Dávné zvyky s nádechem magie
Magičnost jmelí je známa již z doby Keltů. Keltští kněží odsekávali zlatým srpem větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. Věřilo se, že jmelí chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům.
Léčivá síla jmelí
Ve středověku se jmelí používalo i v lidovém léčitelství. Dnes jeho účinků využívá i moderní medicína a to k výrobě léků na aterosklerózu. Jmelí totiž obsahuje látky snižující krevní tlak a podporující rozšiřování cév.
Konzumaci jmelí však vždy konzultujte s odborníky, při nesprávném použití může být jedovaté.
Přečtěte si také: Jak zabalit vánoční dárky krásně a ekologicky nebo DiY inspirace: Dokonalé adventní dekorace z lesa