Jak zabalit vánoční dárky krásně a ekologicky

19.12.2022

Zkuste letos vsaďit na přírodní styl a recyklaci již použitých materiálů. Vaše dárečky budou vypadat kouzelně a příroda vám poděkuje. 

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Každoroční nakupování rolí balicího papíru, tašek a klubek plastových mašliček je pro většinu lidí běžnou předvánoční praxí. Nicméně stojí to nemalé peníze a valná část všeho putuje ještě o Štědrém večeru do popelnice. Nechcete to letos zkusit beznákladově a hlavně bez vytváření zbytečného odpadu? Inspiraci jsme pro vás hledali u minimalistů, designérů a odborníků na Zero waste. 


Co je to Zero waste

Jedná se o životní styl při kterém nedochází k vytváření téměř žádného odpadu. Jeho vyznavači, kteří jsou minimalisty, nakupují v bezobalových obchodech, při výběru oblečení a bot volí lokální, malé značky a přírodní materiály. Oproti kvantitě preferují kvalitu. Není jim lhostejné, za jakých podmínek byla daná věc vyrobena a nechtějí podporovat neekologickou přepravu zboží přes půlku zeměkoule. Minimalisté jsou také mistři v recyklaci - kompostují, zvládnou přešívat oblečení ze second handů na trendy kousky a vánočním balíčkům umí vdechnout krásu a styl doslova s nulovými náklady. 


Jak na balení dárků jinak? 

Balte jedodušše z toho, co máte doma. Skvěle se hodí hnědý kraftový papír, který se používá na vycpávání balíků, ale použít můžete teba staré noty vašich dětí či stránky z novin a časopisů. Místo plastových stuh, sáhněte po jutových nebo lýkových provázcích, nebo je vynechejte úplně. Kreativci si pak smlsnou na části dekorování balíčků, která v podstatě nezná hranic. My, stejně jako vy, milujeme použití přírodnin z lesa či ze zahrady. Větvičky, šišky, koření či sušené plátky pomerančů nebo tvary vykrájené z jejich kůry. To vše je přímo skvělé! Líbí se nám ale také výroba jednoduchých ozdob ze zbytků balicích papírů, nebo třeba hand made potisk s pomocí bramborového razítka. 

Náš tip: Zmuchlaný papír není na překážku, ba naopak. Minimalistickému a přírodnímu dekoru skvěle sluší. Což si přímo říká o to, papír nevyhazovat, ale schovávat. A místo pečlivého rovnání ho spíš ještě trošku zmačkat. 

Inspirujte se naší bohatou galerií krásných a nápaditých tipů: 

Šikovní a odvážní mohou použít textil

V posledních letech je populární balení dárečků do kousků nevyužitých látek, utěrek se zajímavým dekorem nebo do ručně ušitých pytlíčků. Ty pak mohou obdarovanému posloužit na uložení drobností, nebo se hodí při nákupech ovoce, zeleniny či pečiva. Obal pak není jen obalem, ale stává se vlastně součástí samotného dárku. 

Recyklujte a plánujte

Pokud si podobné balení dárečků oblíbíte, je pravděpodobné, že se na Vánoce, narozeniny a jiné podobné události budete připravovat po celý rok. Tím, že si budete schovávat zajímavý obalový materiál, provázky a papíry. Pamatujte, že dárek zabalený tímto způsobem bude vždy jedinečný a nachystaný s péčí, kteou obdarovaný nemůže přehlédnout. 

Přejeme Vám Vánoce s minimem odpadu a maximem lásky a radosti. 

Zdoj fotografií: Pinterest