Léčivá síla jehličnanů

22.01.2024

Máme štěstí, že si při procházce lesem můžeme vychutnávat to nejlepší z jehličnanů. Nechat se okouzlovat jejich krásou, vnímat opojnou vůni, dotýkat se jich. Dokáží toho však ještě víc. Mají totiž léčivé účinky.

Své o tom věděli už ve starém Řecku, kde jehličnany uctívali jako svaté stromy. Asijští mnichové si jimi pro změnu vylepšovali svůj jídelníček, věděli totiž, že tím prospívají svému zdraví. Léčivou sílu jehličnatých stromů můžeme využívat i my.

Pozor, některé druhy se používají spíše v aromaterapii či při lékárenském zpracování, nikoliv k přímé konzumaci.

Smrk

Inhalací smrkového oleje pomůžete k vylučování hlenu při kašli a nachlazení. Působí zároveň protizánětlivě. Zevně ulevuje při revmatických potížích a pomáhá od bolestí svalů. Skvěle chutná sirup ze smrkových výhonků, výtečný je také čaj, který pomůže při nachlazení, průduškových onemocnění, stresu a nervozitě. Smrk působí též ke zlepšování paměti a k lepší koncentraci. Je tedy skvělý například při zkouškovém období.  Velmi cenný je také v péči o krásu. Výluh z jehličí zatočí s lupy a podporuje růst vlasů. Tonikum zase čistí pleť, prokrvuje ji a dezinfikuje např. při akné.

Jalovec

Říkalo se mu dárce života. Celkově posiluje a osvěžuje, zlepšuje psychiku či chuť k jídlu. Jalovec je hojně používaný zejména v aromaterapii a léčitelství. Má příznivý vliv na ledviny a močový systém, je močopudný, pročišťující a protirevmatický, užívá se při otocích, zánětech močového měchýře, močových kamenech, studených končetinách, je účinný proti dně, revmatitidě, artritidě, bolestech kloubů a únavě.

Borovice

Najdeme v ní vitamíny A, C, K, ale také chlorofyl. Jehličí je přímo nabité vonnými silicemi, které slouží jako zdroj éterického oleje. Má antibakteriální a protiinfekční účinky, působí na širokou škálu dýchacích potíží od běžného nachlazení až po astma, výborně uvolňuje zahleněné dutiny, pomáhá při infekcích močových cest a revmatismu, posiluje při únavě.

Čaj navozuje dobrý spánek, pomáhá při ledvinových potížích, migrénách, depresích a únavě. Borovicová lázeň vás dokonale zrelaxuje.

Jedle

Z pryskyřice se získávají látky, které příznivě působí na pacienty s astmatem či zánětem průdušek. Jedle dezinfikuje močové cesty, působí močopudně a pomáhá při zánětech. Zevně ulevuje od bolestí svalů, hojí pohmožděniny, prokrvuje pokožku a inhaluje se při zánětech dutin. Pomáhá také při stavech duševního vyčerpání.

Modřín

Jako jeden z mála jehličnanu opadá. To však nic nemění na tom, jak je blahodárný. I on překypuje léčivými účinky. Užívá se při nachlazení, ale také při zácpě. Podporuje činnost střev. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Posiluje imunitu a má celkově zklidňující účinky, takže pomáhá překonat stres. Modřín má příznivý vliv na zrak, podporuje trávení, posiluje žlučník, játra a ledviny. Dobře působí na bolesti kloubů, svalů. Hlavní síla modřínu je v jeho pryskyřici, výhoncích, ale i v kůře.

Tis červený

Říkalo se mu také strom poznání věčnosti, smrti a života. Byl posvátný stromem keltů, ale i jiných národů. Pozor, protože tis je jedovatý. Buďte proto vždy opatrní a žádnou jeho část nekonzumujte. Z tisu se vyrábí extrakt na léčbu rakoviny vaječníků, prsou, plic a střev.


TIP Kouzla lesa: Chcete-li se doma cítit jako v lese, nakapejte pár kapek vybraných éterických olejů do aroma lampy, aroma difuzéru, nebo do mělké misky s vodou umístěnou na topení. Díky silicím se vám bude lépe dýchat a váš domov se úžasně provoní.