Sezóna jahod nejen na zahradách, ale i v českých lesích

12.06.2024

Drobné červené plody můžeme najít od června v lesích a na pasekách. Jahodník obecný, který známe spíše pod názvem lesní jahody, má lahodné plody a jeho listy i kořeny mají léčivé účinky. 

Jahodník obecný, roste planě a narazit na něj můžeme zejména na slunných pasekách, podél lesních cest, na loukách i v lese. Lesní jahody průběžně kvetou a plodí od konce května až do září.

Sběr, konzumace a uchování

Pěkně zralé plody sbírejte nejlépe odpoledne nebo v podvečer, kdy obsahují nejvíce aromatických látek. Doma pak jahody neoplachujte pod tekoucí vodou, ale spíše je vykoupejte v naplněné nádobě. Tak předejdete ztrátě jejich vůně.

Na jahodách si pochutnejte nejlépe v čerstvé podobě, lze je samozřejmě i konzervovat. Vytvořit z nich můžete marmeládu, kompot, sirup nebo je jednoduše zamrazit či usušit.

Náš TIP: Čerstvé plody lesní jahody nekombinujte se smetanou ani s jinými tuky. U citlivějších osob může toto spojení vyvolat kožní vyrážku.

Sbírejte také oddenky a listy 

V lidovém léčitelství se využívají oddenky, listy i plody. Oddenky z lesní jahody se sbírají již v březnu, ještě před vyrašením listů a suší se na vzduchu. Na sklizeň listů je ideální čas právě v létě, ale je možné sbírat je od května do září. Vybíráme mladé listy, protože starší listy hořknou. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušných místech ve stínu nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 °C. Listy pěstovaných druhů jahod se k léčebným účelům nesbírají. Usušené listy uchováváme dobře uzavřené, chráněné před světlem a vlhkem.

Obsah účinných látek

Jahodník i jeho plody obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C, karoten, silice, fruktózu a glukózu, třísloviny, flavonoidy, pektiny, kyseliny citronovou a jablečnou, polyfenoly, z minerálů pak fosfor, železo, měď, chrom a mangan.

Mocná léčivka

Lesní jahody a listy jahodníku patří k jednomu z nejvýznamnějších antioxidantů. Mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, v organismu regulují výměnu solí, podporují obnovu buněk, posilují kosti a celý imunitní systém. Zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pleti a pomáhají proti zadržování vody v organismu. Dále mají příznivý vliv na krvetvorbu, správné fungování metabolismu a tvorbu hormonu štítné žlázy. Jsou také po staletí oblíbeným afrodiziakem. Jahody mohou zlepšit stav cukrovky, dobré jsou i na překyselení žaludku, zlepšují funkci jater a žlučníku. Snižují pravděpodobnost vzniku infekcí. 

Pro krásu

Pleťová maska z jahodové dřeně pomáhá udržet pleť mladou a pružnou. Odvar z listů jahodníku odstraňuje zápach z úst. Pokud si jej pak připravíte z listů i kořenů dohromady a opláchnete jimi vlasy po umytí, odvděčí se vám hebkostí a leskem. Plody i čaj z jahodníku jsou také účinným pomocníkem při hubnutí.


Připravte si čaj na posílení organismu

Jahodové listy lze kombinovat s listy maliníku, můžeme přidat nať třezalky, máty peprné, meduňky, dobromyslu, přesličky, řepíku či květů divizny. Šálek čaje denně z bylinek, které přizpůsobíte své chuti či zdrojům ze zahrádky, slazený lžičkou medu posílí obranyschopnost organismu a bude se hodit zejména na podzim v časech respiračních chorob a infekcí.