Čas borůvek v českých lesích je tady! 

10.07.2023

V nižších nadmořských polohách, jako je Polabí nebo Královéhradecko, už si na modrých a lahodných plodech mohou návštěvníci lesů pochutnávat zhruba od poloviny června, na horách pak začínají dozrávat právě teď v červenci. 

Borůvky jsou hned po houbách nejvíce sbíranými a také vůbec nejoblíbenějšími plody lesa. Každý rok tak za nimi vyráží asi třicet procent českých rodin. Daleko za sebou nechávají maliny, ostružiny bezinky a brusinky.

Zdraví v každé kuliččce

Jedničku mezi bobulovitým ovocem z nich dělá typická osvěžující sladkokyselá chuť i výživové a zdravotní benefity. Borůvky totiž patří mezi největší přírodní zdroje antioxidantů, podporují obranyschopnost organismu, napomáhají udržovat správnou funkci močových cest a fungují jako prevence infekcí, ale i srdečních chorob a rakoviny. Díky řadě vitaminů, minerálů a stopových prvků je jim přičítán pozitivní vliv na zrak, paměť a zpomalování procesů stárnutí.

Přečtěte si také: Češi si loni odnesli z lesa houby, borůvky, maliny a ostružiny za 7,2 miliardy korun

Drsné borůvkové nájezdy

Příležitostní sběrači, kteří si touží natrhat kyblík pro vlastní potřebu, pro les nepředstavují žádné riziko. Podstatně horší je to ale s neukázněnými nájezdníky česajícími borůvky ve velkém, za účelem prodeje. Litr borůvek vyjde letos asi na 130 korun. Sběrači často používají k trhání hřebeny, které ničí keře borůvčí. A další riziko pak představuje sběr v oblastech s výskytem chráněných druhů ptáků, například tetřeva.

Ten kdo sbírá borůvky a poškozuje při tom les, může být podle lesního zákona potrestaný pětitisícovou pokutou. 

Borůvky hrají v lese důležitou roli

Lesní borůvky plní v lesích a na pasekách několik důležitých funkcí. Například zpracovávají kyselý listový opad a tím udržují rovnováhu v koloběhu živin. Jejich půdopokryvnost pomáhá udržovat vlhkost v lesní půdě i na pasekách. Poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu a dalším drobným živočichům. Pavouci si na nich vytvářejí pavučiny, na keřících se kuklí některé druhy motýlů a plody slouží jako potrava ptákům, drobným savcům i mravencům. Nektarem uvnitř svých květů pak lákají hmyz.

Není borůvka jako borůvka

To, co máme možnost koupit v podstatě po celý rok v obchodech, jsou větší a také chuťově odlišné kanadské borůvky. Lesní borůvky se k prodeji zatím nepěstují, jsou totiž závislé na rovnoměrné vlhkosti, která se vyskytuje pouze v lesním a horském prostředí. 

Borůvky jsou jedinečným darem, který si s respektem k přírodě, můžeme v lese užívat právě nyní. 

Přečtěte si také: Mýty o lese a lesnictví: 11. díl - Z lesa si mohu odnést hub nebo dalších plodů, co unesu