Medvědí česnek: Superpotravina z lesa

29.03.2024

Jasně zelené špičaté listy lze v lese objevit už od března. Mají výraznou chuť i vůni a jsou doslova nabité vitamíny a cennými látkami. 

Zdroj: Pixbay
Zdroj: Pixbay

Medvědí česnek je vytrvalá přibližně 20 cm vysoká bylina s podzemní cibulkou. Listy má přízemní, řapíkaté a sytě zelené. Kvete bíle. Vyskytuje se v západní a střední Evropě, Velké Británii, Španělsku, Itálii, na Balkáně, v jižní Skandinávii a na východě Ruska odkud sahá až na Kavkaz.

Medvědí česnek v českých lesích

V Čechách se medvědí česnek objevuje poměrně nerovnoměrně. Hojněji se vyskytuje na Moravě a v severovýchodní části Čech, oproti tomu v jižních a západních Čechách je poměrně vzácný. Nejčastěji roste ve vlhkých, živinami bohatých lesích, hlavně luzích. Najít ho můžete i v Praze - například v Divoké Šárce.

Zelený lék

Medvědí česnek je mocná léčivá rostlina. Stejně jako běžný česnek nebo cibule obsahuje alicin, který je účinný v boji s chřipkou a nachlazením, při respiračních problémech, angínách nebo průjmech. Účinkuje také proti herpes virům stafylokokům a streptokokům.

Obecně obsahuje rostlina vysoké množství sirných sloučenin, které způsobují charakteristický štiplavý česnekový zápach. Rostlina je také bohatá na flavonoidy a vitamín C.

V tradiční evropské medicíně se medvědí česnek používal ke zlepšení trávení, léčbě onemocnění dýchacích cest a prevenci onemocnění srdce a cév. Studie prokázaly, jeho pozitivní vliv na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Obsah flavonoidů snižuje také srážlivost krve. Doporučuje se proto opatrnost při užívání u jedinců náchylných na oxidativní poškození červených krvinek nebo již užívajících léky proti srážlivosti krve.

Zdroj: Pixbay
Zdroj: Pixbay

Použití v kuchyni

Medvědí česnek chutná a tělu prospívá nejlépe zasyrova. Při přípravě pokrmů ho lze použít všude tam, kde vynikne jeho jemná a zároveň pikantní chuť

Oproti klasickému česneku je výhodou, že medvědí česnek není po konzumaci tolik cítit z dechu.

Můžete jej přidávat do pomazánek, salátů, polévek nebo jím ochutit máslo. Lze si z něj také připravit špenát nebo pesto, ale i vitamíny nabité jarní smoothie. Vyzkoušet můžete také velikonoční nádivku s medvědím česnekem. Nejlepší je, přidávat medvědí česnek čerstvý a nasekaný do již hotového jídla. Zachová si tak nejvíce prospěšných látek.

Medvědí česnek lze uchovat zmrazený, nebo nasušený.

Další využití

Šťávu z listů lze použít jako přírodní repelent proti hmyzu. V minulosti se šťávy z česneku medvědího využívalo při dezinfekci v domácnostech.

Zdroj: Pixbay
Zdroj: Pixbay

Výskyt a sběr

Medvědí česnek najdete už od března, nejčastěji se však sbírá v dubnu až květnu. 

Rostlina je jedlá celá - sbírá se zelená nať, případně květy na dozdobení pokrmů. 

Pozor, v přírodních rezervacích a obzvlášť pak v národních parcích ale sběr rostlin přímo zakazuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny § 29 odst. i a § 34 odst. e, na jejich území tedy česnek medvědí trhat nelze.

Možná záměna s konvalinkou

Pozor si dejte na záměnu s mladými listy jedovaté konvalinky či ocúnu jesenního. Medvědí česnek spolehlivě poznáte, pakliže list zlehka promnete mezi prsty - přesvědčí vás jemná česneková vůně. 

Přejeme Vám, ať si užíváte jarní vycházky za sběrem medvědího česneku, stejně tak, jako přípravu a konzumaci pokrmů z něj nachystaných.