Odpočítávání do Vánoc: Nejhezčí adventní svícny a kalendáře

28.11.2023

K začátku adventu neodmyslitelně patří první svíčka zapálená na věnci či svícnu. A také první otevřené okénko adventního kalendáře. Poradíme, jak si obojí vyrobit doma snadno, levně, ekologicky a z přírodních materiálů. 

Předvánoční čas láká k výzdobě interiéru a užívání si okamžiků, které trávíme doma. V útulné atmosféře, se světýlky svíček a s neodolatelnou vůní koření. Pojďme si adventní pohodu ještě podtrhnout vlastnoručně vyrobenými dekoracemi. 

Světlo odměřující čas do Vánoc 

Svíčky jsou na něm vždy čtyři, to každý dobře ví. Ale podoba adventního věnce či svícnu je záležitostí fantazie a není nutné nechat se nikterak omezovat zažitými konvencemi. 

Milovníci klasiky sáhnou asi po věnci vytvořeném z větviček jehličnanů, který do bytu či domu přinese i úchvatnou vůni lesa. Ti, kdo dávají přednost modernějšímu a minimalistickému designu mohou věneček stočit z eukalyptu, nebo buxusu. A jestli se nezaleknete poněkud náročnější práce, můžete vsadit na věnec poskládaný ze šišek, oříšků, koření nebo lyšejníku. 

Také v případě svícnu je možností nepřeberné množství. Nám z Kouzla lesa imponuje využití běžných nádob, které doma všichni máme, jako jsou hrníčky, malé květináče nebo třeba pudinková forma. 

Pozor: Užívejte si světlo svíček, ale dbejte přitom zásad bezpečnosti a otevřený oheň nikdy nenechávejte bez dozoru. Pamatujte, že přírodní materiály se snadno vznítí. 

Adventní kalendáře pro malé i velké

Také jste si všimli toho, že adventní kalendáře, které se běžně prodávají, jsou tvořené z většiny plastem a papírem? Čokoláda v nich představuje pouze nepatrnou část. To ostatní je v podstatě odpad, za který nejen zaplatíme, ale pak jej musíme vytřídit a vyhodit. Nechcete to letos zkusit jinak? Ekologičtěji, levněji a možná i o moc hezčím způsobem? 

Nápadů, jak takový kalendář pojmout je spoustu, zkuste se inspirovat našimi tipy ve fotogalerii. K zavěšení "balíčků" poslouží silnější větve, které lze ozdobit vetvičkami jehličnanů. Na samotné uložení dárků můžete využít papírové či látkové pytlíčky, krabičky nebo třeba oříšky. 

Výhodou takového kalendáře je, že vám může sloužit několik sezón. 

Užijte si magický, pohodový a voňavý advent.  

Zdroj fotografií: Pinteres