Milan Enčev ze seriálu Slunečná: Nemůžeme být bez lesů! I když jdu radši do kavárny :-)

03.05.2020

V oblíbeném televizním seriálu Slunečná hraje Milan Enčev, jehož domovskou divadelní scénou je Divadlo Radka Brzobohatého, movitého podnikatele. Během nouzového stavu, kdy jsou divadla zavřená, nelenil a snažil se prostřednictvím několika on-line projektů potěšit velké i malé diváky. Úspěch sklidil mimo jiné také se sérií Lesních pohádek. Proč se do nich pustil?

"Lesní pohádky, které jsem přečetl na svém facebooku, považuji za moc důležité. Myslím, že děti by si měly k lesu utvářet vztah. Aby se jim nestalo, že budou přes všechny ty mobily, tablety a počítače odtržené od přírody a ani si třeba nevšimnou, že se v lesích něco děje nebo si v budoucnu neuvědomí, jak moc jsou pro nás všechny zdravé lesy důležité."

Proto Milan Enčev kývnul na nabídku spolupráce se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR SVOL - aby v rámci pravidelného čtení pohádek dětem - do kterého se pustil hned zkraje nouzového stavu - přečetl lesní pohádky, které jsou součástí projektu Lesní pedagogika. "Četlo se mi to moc hezky a sám jsem se o lese a práci lesníků ledaccos dozvěděl."

Lesní pohádky můžete naleznout ZDE - Milan Enčev je přečetl během dubna v těchto dnech: 2., 4., 3. 4., 8. 4.,, 10. 4., 15. 4., 16. 4.

Herec sympaticky přiznává, že daleko raději než do lesa půjde do kavárny. "Přestože jsem prakticky v lese vyrostl, bydleli jsme blízko Kladna snad v jediném tuzemské panelákové bytovce, která byla postavená doslova v lese. Vyšel jsem z domu a byl jsem mezi stromy, dokonce jsem choval malé sovičky, běhali jsme s kamarády celé dny venku, stavěli takové ty mechové domečky... Bylo to moc hezké dětství. Netvrdím, že nemám les rád, navíc bydlím na venkově. Ale hluboký vztah jsem si k němu neutvořil, asi je to tím, že mě celého pohltilo divadlo i kamera a než nastal ten zvláštní nouzový stav, moc volného času jsem neměl. Ale pozor! Neznamená to, že si neuvědomuji, jak moc jsou pro nás pro všechny lesy důležité. Toho, co se v nich děje a jaké úsilí stojí lesníky dneska zachránit lesy, toho bychom si měli všímat všichni a aby tady pro naše děti a vnoučata vůbec nějaké lesy zůstaly."

Lesů si Milan Enčev ale nárazově užije třeba také při práci. Pohádka Korunní princ, která se natáčela nedaleko Kokořína pod režijní taktovkou Karla Janáka, ho "provětrala v přírodě" pořádně. "A teď si představte, že by tam ty lesy třeba už nebyly... Natáčeli jsme v roce 2015. Od té doby jsem viděl na cestách po zájezdových představeních spousty míst, kde lesy zmizely kvůli kůrovci a suchu."

Právě v roce 2015 katastrofální sucho, které vědci označují za nejhorší za posledních 500 let začalo. Ani zmíněnému Kokořínsku se nevyhýbají jeho dopady. Nejvíce trpí jehličnany, smrky, borovice, jedle... potíže se ale nevyhýbají ani listnatým dřevinám. 

Více o aktuální situaci v lesích - Radomír Charvát, lesník, 30 let praxe: