Nela Boudová: Můj les ještě stojí

20.12.2019

Sympatická herečka Nela Boudová má zamilovaný kousek lesa na Vysočině. Zatímco kolem zuří kůrovcová kalamita a na nedalekém Dačicku padly všechny dospělé smrky, "její" les díky příznivější druhové skladbě ještě stojí.

"Můj oblíbený les je na Vysočině kousek od Horního pole. Kůrovec ho zatím nepostihl, ale letos byl hodně zničený kvůli větrům. Také mi přijde že jeho majitel odváží stromy nešetrným způsobem, ale nejsem lesník a moc o tom nevím. Vím jen jistě, že vypadá jinak než před 20 lety, kdy jsem chalupu koupila."

Jihočeská obec Studená, k níž patří místní části Domašín, Horní Bolíkov, Horní Pole, Maršov, Olšany, Skrýchov, Sumrakov, Světlá a Velký Jeníkov, se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice. První zmínky o obci pocházejí z roku 1356. První písemná zmínka se dochovala z roku 1365. Obec Studená leží v mělké kotlině Studenského potoka na úpatí nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice (837 m n. m.). Podle informací z obecního úřadu je situace související s kůrovcovou kalamitou rozdílná lokalitu od lokality. Zatímco někde kůrovcová kalamita udeřila plnou silou, jen o pár kilometrů dál se situace liší. Na řadě míst pracují v lesích stroje, aby lesníci stihli vytěžit napadené dřevo a tak je na místě vyšší obezřetnost.

Mohlo by vás zajímat: Fotografka Monika Navrátilová - Les svého dětství jsem nenašla

Tip na výlet: Javořice (837 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a současně nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Leží asi 10 kilometrů severozápadně od Telče a přibližně 5 kilometrů severovýchodně od Studené. Spousta lidí se domnívá, že nejvyšším bodem Českomoravské vrchoviny, je vrchol Devět skal (836 m n.m.) v CHKO Žďárské vrchy. Ve skutečnosti ale ještě o jeden metr vyšší, tedy 837 m n.m. je vysoká Javořice, nacházející se asi 12 km severozápadně vzdušnou čarou od Telče.Vrchol Javořice je ukryt v rozlehlém komplexu jehličnatých lesů a nalézá se zde 166 metrů vysoký stožár televizního vysílače z roku 1989. Na jižním svahu, necelý 1 km pod vrcholkem, je vyhlídková plošina s výhledy k Telči. Asi 500 m pod vrcholem je na severozápadním svahu odpočinkové místo s pramenem známým jako Studánka Páně. Z luk na jižním svahu se otevírá výhled na jihovýchod (klášter v Nové Říši, alpský Schneeberg) až jihozápad (Novohradské hory, Šumava).Přístup k vrcholu je možný po žluté a zelené turistické značce od Studené (asi 8 km) přes obec Světlá, nebo po zelené a modré značce od Telče (asi 18 km). Automobilem je možné přijet až k Velkému pařezitému rybníku (poblíž leží autokemp Řásná), odkud vede k vrcholu zelená značka (asi 3 km). Nejbližší železniční stanice je Jihlávka na trati Jihlava - Veselí nad Lužnicí, vzdálená asi 7,5 km.

(Více tipů na výlet najdete na www.kudyznudy.cz)

Jak vypadají lesy nedaleko její chalupy. VIDEO: