Není to jen kůrovec - 5 dalších problémů našich lesů

09.09.2019

Zatímco historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitu už pravděpodobně zaznamenal každý (ať už na vlastní oči nebo z médií), další velmi vážné problémy tuzemských lesů zůstávají poněkud v jejím stínu. Lesníci se však s nimi musí vypořádat. "Nevíme, kam dřív skočit," připouští jednatel Městských lesů Dačice Ing. Kamil Kupec. Co dalšího vedle problémů s kůrovcem ničí české lesy?

Většina problémů (i když ne všechny), mají společného jmenovatele: sucho, které trvá od roku 2015. Přidalo se ale také velmi teplé počasí. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu bylo letošní léto nejteplejší od roku 1961 - průměrná teplota 19,5 stupňů. O rekord se postaral zejména velmi horký červen. "Je však potřeba si uvědomit, že lesy ničil kromě teploty a sucha také vytrvalý vítr," uvádí jednatel podniku Lesní družstvo Vysoké Chvojno Radomír Charvát. Už od začátku roku foukalo nadměrně (počet větrných dnů byl větší, než v minulých letech) a ani během léta se vítr neutišil. "Teplý vítr vysušuje stromy - jehličnaté i listnaté. Je to podobný efekt, jako kdyby na ně ustavičně foukal fén. Borovice, které samy o sobě schnou kvůli tomu, že si nedokážou v konkurenci ostatních stromů opatřit dostatek vláhy, vítr prakticky "dorazil".

Když se sečte sucho a větrno, znamená to stovky požárů lesního porostu. Statistiky pro tento roky zatím nejsou sečteny, ale čísla jsou alarmující. Jen první dubnovou středu bylo požárů v přírodě 73!

Dalším velmi vážným svízelem, se kterým lesníci bojují, je pandemie jmelí. Cizopasící jmelí, které nedusí pouze stromy v lese, ale mnohde i stromy v městských parcích, doslova vysává ze stromů vláhu a živiny. Vědci si zatím nejsou zcela jistí, proč se jmelí chaoticky šíří - a zasahuje více některé oblasti (Břeclavsko, Zlínsko aj.) nebo pouze některé stromy z jednoho lesa a jiné nikoliv. Slovenský vědec maďarského původu Tivadar Baltazár působící na zahradnické fakultě brněnské Mendelovy univerzity poznamenal, že situace se jmelím je alarmující a na "kůrovce" je pouze vzhledem k rozsahu kalamity upřeno více pozornosti.

Více o pandemii jmelí naleznete ZDE. 

Obrovské škody působí v lesích přemnožená spárkatá zvěř. Regulace jejích stavů je klíčová pro obnovu lesů. "Až na sedm miliard korun vyčíslili lesníci škody, které na českých lesích napáchá přemnožená spárkatá zvěř. Vzhledem ke kůrovcové kalamitě není problém jen v tom, že srnčí olupuje kůru ze vzrostlých stromů, čímž snižuje jejich hodnotu, ale zejména proto, že zvěř lesníkům likviduje semenáčky a sazenice, které by se měly stát základem nového lesa," uvádí materiál na zpravodajském serveru Seznam.cz (pokračování si přečtěte TADY.)

Dobré důvody pro pestrost lesa. VIDEO.

Škody způsobené spárkatou zvěří ve FOTOGALERII: