Ptáci v českých lesích

01.07.2024

Naše lesy jsou domovem mnoha druhů ptáků, kteří zde nacházejí útočiště a potravu. Seznámíme vás s deseti nejčastějšími ptačími obyvateli českých lesů a nabídneme vám tipy na užitečné mobilní aplikace k jejich rozpoznávání.

Strakapoud velký
Strakapoud velký

Procházky lesem jsou úžasným způsobem, jak si užít přírodu a načerpat energii. Ptáci, kteří zde žijí, dodávají lesům zvláštní kouzlo svým zpěvem i barevností. 

Zde je deset nejčastějších ptáků, které můžete v českých lesích spatřit a slyšet:

1. Kos černý (Turdus merula)

Kos černý je jedním z nejznámějších ptáků v českých lesích. Samec je snadno rozpoznatelný díky svému lesklému černému peří a jasně žlutému zobáku. Samička je hnědá. Jeho zpěv je melodický a často ho uslyšíte brzy ráno nebo pozdě večer.

Kos černý
Kos černý

2. Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora koňadra je malý ptáček s charakteristickým černým pruhovaným hrdlem a žlutým břichem. Její zpěv je krátký a jasný, často připomínající zvonění "ci-ci-be". Tento pták je velmi častý a snadno ho spatříte po celý rok.

Sýkora koňadra
Sýkora koňadra

3. Strakapoud velký (Dendrocopos major)

Strakapoud velký je výrazný svým černobílým peřím a červenou spodní částí břicha. Jeho přítomnost často prozradí charakteristické bubnování na stromy, které používá k hledání potravy a komunikaci s ostatními strakapoudy.

Strakapoud velký
Strakapoud velký

4. Brhlík lesní (Sitta europaea)

Brhlík lesní je jediný pták v Evropě, který dokáže lézt po stromech hlavou dolů. Má modrošedé horní peří a oranžové spodní peří. Jeho zpěv je hlasitý a opakující se "twit-twit".

Brhlík lesní
Brhlík lesní

5. Červenka obecná (Erithacus rubecula)

Červenka je malý ptáček s výraznou oranžovou hrudí a hnědým peřím. Je velmi zvědavá a často se přibližuje k lidem. Její zpěv je melodický a zpěvný, často ho uslyšíte v hustém podrostu.

Červenka obecná
Červenka obecná

6. Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)

Pěnkava obecná má krásně zbarvené peří - samec má modravou hlavu a růžové hrdlo, samička je spíše hnědavá. Zpěv pěnkavy je jasný a zvonivý, často připomínající "pink-pink".

Pěnkava obecná
Pěnkava obecná

7. Drozd zpěvný (Turdus philomelos)

Drozd zpěvný má hnědé peří s výraznými skvrnami na břiše. Jeho zpěv je velmi rozmanitý a melodický, často opakuje různé fráze. Tento pták je aktivní především v podvečer.

Drozd zpěvný
Drozd zpěvný

8. Straka obecná (Pica pica)

Straka je snadno rozpoznatelná díky svému černobílému peří a dlouhému ocasu. Je velmi chytrá a zvědavá. Její hlas je ostrý a chraplavý, často slyšíte "čak-čak".

Straka obecná
Straka obecná

9. Sojka obecná (Garrulus glandarius)

Sojka obecná má pestré peří s modrými pruhy na křídlech. Je známá svým schopností napodobovat zvuky, včetně lidské řeči. Její hlas je charakteristický ostrým "škrékáním".

Sojka obecná
Sojka obecná

10. Vrabec domácí (Passer domesticus)

Vrabec domácí je malý, nenápadný ptáček s hnědým a šedým peřím. Jeho zpěv je jednoduchý a cvrčivý, často ho uslyšíte ve městech i v lesích. Je to jeden z nejběžnějších ptáků v Česku.

Vrabec domácí
Vrabec domácí

Pozorování ptáků je skvělý způsob, jak si užít přírodu a objevit něco nového. České lesy nabízejí mnoho příležitostí k objevování ptačího světa. Vydáte-li se na letní procházku, nezapomeňte si vzít dalekohled nebo atlas ptáků. Existuje také několik mobilních aplikací v českém jazyce, které vám pomohou rozpoznat ptáky.


Užitečné mobilní aplikace k rozpoznávání ptáků

Ptáci v kapse

Tato aplikace je skvělým pomocníkem pro identifikaci ptáků v České republice. Obsahuje podrobné informace o jednotlivých druzích, fotografie a zvuky ptáků.

BirdNET

BirdNET je aplikace vyvinutá Cornell Lab of Ornithology a TU Chemnitz, která využívá umělou inteligenci k rozpoznávání ptačích zvuků. Aplikace je dostupná i v češtině.

Merlin Bird ID

Merlin Bird ID je aplikace od Cornell Lab of Ornithology, která nabízí rozpoznávání ptáků podle fotografie nebo popisu. Aplikace je dostupná v mnoha jazycích včetně češtiny.

iNaturalist

iNaturalist je aplikace pro identifikaci rostlin a živočichů, včetně ptáků. Uživatelé mohou nahrávat fotografie a zvuky, které komunitní experti pomohou identifikovat.

Avif

Aplikace Avif je určena pro české uživatele a zaměřuje se na ptáky v Česku. Obsahuje databázi ptáků s podrobnými popisy a fotografiemi.

Tyto aplikace vám mohou výrazně pomoci při identifikaci ptáků v terénu a umožní vám lépe poznat ptačí druhy žijící v České republice. Jsou dostupné pro Android a iOS.