Těžká technika v dnešním lese - Proč není zbytí video

21.06.2019

Těžká technika je pro lesníky v době kůrovcové kalamity důležitým spojencem. "Samozřejmě i my bychom raději pracovali šetrnějším způsobem, ale rozsah katastrofy je tak rozsáhlý a její průběh natolik rychlý, že se bez těžké techniky neobejdeme," říká Ing. Martin Kodeš, prokurista Městské správy lesů Pelhřimov s r. o. "Na práci v lese chybí desetitisíce lidí a stoje jsou výkonné. V období, kdy jde doslova o dny a týdny, abychom lesy zachránili a zastavili kůrovcovou kalamitu, nám dnes nic jiného, než těžkou techniku maximálně využít, ani nezbývá. Jsme v nelítostné bitvě o čas."

Právě Vysočina patří mezi kraje nejvíc postižené kůrovcovou kalamitou. Harvestory těží i v zelené stromy, které laikům na první pohled připadají zdravé. Na videu najdete vysvětlení:

Rozsah kůrovcové kalamity v souvislosti s klimatickými změnami. Odborníci odhadují, že v roce 2019 můžeme přijít až o milion hektarů našich lesů. Lesníci potřebují především finanční pomoc státu, díky které by mohli likvidovat dosavadní škody a zejména lesy obnovit.