Tip na úžasný podzimní výlet: Lesní stezka Dubík v Českém Krumlově

07.10.2019

Troufneme si říct, že ani teenageři se tady nebudou nudit. A to už je co říct. U menších dětí se nadšení přímo předpokládá - dva kilometry dlouhá půvabná naučná stezka v příměstském lesíku Dubík v Českém Krumlově se opravdu povedla. Pro všechny rodiče, kteří chtějí, aby si jejich ratolesti udělali správný obrázek o lese, je toto místo ideálním tipem na podzimní rodinný výlet.

Pozoruje se tu, poslouchá i maluje. Mysleli jsme na děti, které rády poznávají více smysly a zdolávají výzvy," říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět. 

Autorské ilustrace ve svěží zeleni u dubického rybníčku

Les Dubík, v němž se nachází nová stezka, využívali návštěvníci rekreačně už v minulosti. Od historického centra je vzdálený zhruba 2 kilometry. K odpočinkovým místům s fitness prvky, lavičkami a přístřeškem nyní přibyla unikátní interaktivní zábava. "Chybělo nám tu místo pro děti, kde se budou dobře bavit a zároveň přirozeně učit o přírodě. Zvolili jsme proto prvky, kde přiloží ruku k dílu. Věříme, že je to jeden z kroků k tomu, aby vzaly ochranu lesů a přírody za své," říká jednatel Lesů města Českého Krumlova Ing. Miroslav Štoll. Prvky na stezce jsou opatřené autorskými ilustracemi z dílny Lesního světa a jsou věrné přírodním předlohám. První část stezky s 15 zastaveními seznamuje návštěvníky například s koloběhem vody v přírodě, s rozkladem odpadků nebo je provádí potravním labyrintem, který je mezi všemi prvky žhavou novinkou. Naprostá většina prvků z Lesního světa si tu žádá interakci. Na otočných tabulkách edukačních i klasických pexes budou návštěvníci párovat třeba stopu se samotným zvířetem nebo list s plodem. Na dendrofonu si vyzkoušejí, že různé dřeviny vydávají odlišný zvuk a na doskočišti u rybníka se mohou poměřit třeba s veverkou. Tabulky s hmyzem, savci nebo houbami jsou všechny otočné, a je možné si znalosti ihned ověřit. Od rybníka pak vedou další dva okruhy věnované ptactvu, každý po deseti zastaveních. Obě cesty se k rybníku opět vracejí.


Z procházky s ptačím úlovkem

Na ptačí část stezky se vyplatí vyrazit s bločkem, obyčejnou tužkou a aplikací Lesního světa v mobilu. Cestou návštěvníci najdou dvacet druhů opeřenců. Jednotlivá stanoviště jsou vybavena popisem ptáka a také QR kódem, s nímž si zájemci mohou v mobilní aplikaci Lesní svět poslechnout ptačí hlas a úlovek si pak uložit do mobilní knihovny. Následuje úkol pro bystrozraké detektivy. Ptáčka je třeba objevit na některém z okolních stromů, kde ho reprezentuje 2D maketa. 


A k dobrému zapamatování nakonec poslouží aktivita u frotážových pultů s reliéfními laserovými destičkami. Zde si děti hravě zvládnou objeveného ptáka překreslit na papír. "Je to technika, kterou jsme v dětství tužkou na plocho čárali reliéf mincí. Nejlépe se učíme zážitkem s kombinovanými vjemy," říká Miloš Tomek a připomíná známou křivku zapomínání, podle níž si člověk zapamatuje jen 10 % toho, co četl, ale když pak přidá i obraz a sluch, je to již 50 %. A s 90 % úspěšností nezapomeneme to, co děláme. "U nové stezky jsme mysleli na školy i školky, ale dokážu si představit, že se sem rády vypraví celé rodiny. V létě se navíc přímo nabízí zkombinovat návštěvu vyhřátého historického města s příjemným chládkem lesa, kde si budou moci všichni odpočinout a děti se tu smysluplně zabaví," doplňuje Miroslav Štoll. Stezka vyšla 712 tisíc korun a má být hrazena z dotace Programu rozvoje venkova ČR.  

Mohlo by vás zajímat: Rozhovor s Miroslavem Štollem (nejen) o tom, jak to vypadá s kůrovcem v lesích města Českých Krumlov najdete TADY.