Tomáš Pavíza: Příroda je dokonale fungující živý mechanismus

19.04.2022

Kulturista, který hraje na foukací harmoniku a miluje les. Jeho vášní jsou léčivé houby, a naprostou raritou pak výrobky z křišťálové pryskyřice. Tomášovy obrazy, nebo třeba konferenční stolky umí do interiéru vnést esenci přírody. 

Tomáš Pavíza, 42 ART
Tomáš Pavíza, 42 ART

Tvoří pod značkou 42 ART a k práci na větších projektech ho posunulo nařízené volno v zaměstnání během covidu. Jeho díla vznikají z mechu, dřeva a především materiálů, které příroda už nepotřebuje.

Tomáši, kde se ve vás vzala touha tvořit?

Od malička se rád toulám po lesích a silně vnímám jedinečnou energii, kterou nám příroda nabízí. Malování, dřevořezba, sochaření, grafické návrhy nebo hudba byly pro mě vždy zábavou a přirozeným projevem, který jsem se nemusel nijak zvlášť učit.

Jak vaše výrobky vznikají?

Dlouhou dobu nosím v hlavě množství nápadů, které se ale jen těžko realizují, pokud je člověk většinu času v zaměstnání. Když nás ale na začátku roku 2021 nechali na dva měsíce doma, kvůli nedostatku práce, tak jsem se do toho pustil a už se mi nechce přestat. Dělám často třeba do dvou do rána, v 5 hodin pak vstávám a jdu do práce.

Co všechno k tvorbě potřebujete?

Nepotřebuji naštěstí draze vybavenou dílnu, spíš pohodu a klid. Na druhou stranu, když by byla dílna, pravděpodobně bych už přemýšlel, jak se tím uživit. Zatím to celé vnímám spíš jako koníček. Vše vyrábím od A do Z, včetně stabilizace materiálů, silikonových forem a podobně. Když potřebuji truhlářskou dílnu nebo venkovní prostory, tak mi pomůžou kamarádi, za což jim velice děkuji.

Jak dlouho trvá výroba třeba konferenčního stolku?

Práce s křišťálovou pryskyřicí a přírodním materiálem je v mnoha případech složitý proces, aby vzniklo dílo přesně podle představ. Příprava materiálu a výroba stolu trvá 2 až 3 měsíce.

Jak hledáte materiály?

Rád používám to, co příroda už zas až tak nepotřebuje. Především kořeny a jiný materiál z odumřelých nebo poražených stromů, ze soukromých lesů se svolením majitele. Houby použité v mých dekoracích, obrazech, lampách a stolových deskách jsem se naučil vyrábět k nerozeznání od pravých. Jsem puntičkář a nejvíc mi záleží na detailu. Ten pak určuje celkový dojem.

Vybavování interiéru přírodou. Myslíte, že je to nový trend?

Část svých prací vystavuji ve dvou galeriích v Plzni a mám své FB stránky - Tomáš Pavíza 42 ART. Jsem rád, když se o mé tvorbě dozvídá čím dál víc lidí i firem, pro které jsem schopný už teď navrhnout a realizovat i složitější projekty, jako například mechové stěny a jiné dekorace z přírodních materiálů. Jejich stabilizace a tím pádem vysoká bezúdržbová životnost je samozřejmostí. O zvyšování trendu vybavování interiérů "přírodou" není pochyb. Pobyt v takových prostorech vyvolává v lidech pozitivní energie, zvýšené vibrace a pohodu.

Co máte v lese rád?

Vůně a zvuky, kterým se snažím od malička porozumět a jemné brnění po celém těle, způsobené zvýšenou vibrací. To pro mě znamená život, všelék a dokonalé odpoutání se od chaosu. Příroda je dokonale fungující živý mechanismus. Vše se vzájemně ovlivňuje a spolupracuje.

Jaké jsou vaše sny a plány k dalšímu tvoření?

Postupně se snažím, aby se o mně dozvědělo co nejvíc potenciálních zákazníků. Plánů a nápadů mám spoustu. Moc rád bych se realizoval na plný úvazek v tom, co umím a co mne baví.


Tomáš Pavíza

Narodil se v roce 1972, civilním povoláním je elektrikář a 7 let reprezentoval ČR v kulturistice. Svému tělu a cvičení se věnuje stále, jeho přítelkyně dělá profesionální trenérku. Účinkoval v několika televizních pořadech, má rád rybaření, hraje na foukací harmoniku a pěstuje i sbírá léčivé houby. Se svou osmiletou dcerou tráví čas nejraději v lese. O svých rodičích pak říká, že jsou těmi nejlepšími na světě - je jim 80 a jsou stále čilí, pracovití a šťastní.

Tomáš Pavíza, 42 ART
Tomáš Pavíza, 42 ART

Život je krásný a barevný, tak si ho nenechejme nikým kazit. 

Přečtěte si také: Máme z lesa - Dřevo v interiéru