Vánoční stromy v českých městech: Víme odkud pocházejí!

23.11.2022

O víkendu se na náměstích i návsích rozzáří vánoční stromky a začne kouzelný čas adventu. Vystopovali jsme, odkud pocházejí ty, které ozdobí centra našich největších měst. Zároveň poradíme, kdy se sem vypravit na jejich slavnostní rozsvícení.  

Praha

Staroměstské náměstí v Praze ozdobí letos 25 metrů vysoký a 58 let starý smrk ztepilý z Kytlice, který bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů. Cesta stromu do naší metropole byla dlouhá přibližně 150 kilometrů. Převoz se konal v noci, aby nedošlo ke komplikaci v dopravě a přesná trasa musela být předem důkladně naplánována. Souprava totiž měřila 29 metrů do délky, šest metrů do šířky a dosahovala váhy okolo 35 tun.  Strom rostl spolu s dalším menším smrkem na obecním pozemku a do soutěže ho přihlásil majitel sousedního domu. Zkoušel to prý už loni, ale vyšlo to až letos. Sousední menší smrk rovněž ozdobí pražské vánoční trhy, a to na Václavském náměstí. Oba stromy se kácely s přihlédnutím k tomu, že se v jejich blízkosti nacházela silnice, železniční trať a sloupy vysokého napětí, a tak by je majitel musel stejně odstranit. Jedná se tak o udržitelný přístup, který šetří běžné stromy rostoucí v lese a k němuž se přistupuje již tradičně.

Strom zkrášlí 6 km dlouhý řetěz led světel, 80 vánočních hvězd ve dvou velikostech k tomu 170 červených a zlatých koulí, které budou symbolizovat barvy hlavního města, a na vrcholu dva metry vysoká světelná špice.

Slavnostní rozsvícení

Vánoční strom na Staroměstském náměstí se slavnostně za přítomnosti vedení města rozsvítí v sobotu 26. listopadu v 16:30.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí, fotografie z minulých let
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí, fotografie z minulých let

Brno

Náměstí Svobody v Brně bude vévodit vzrostlý smrk, pro který se na náměstí letos dostal poněkud nezvykle. Ačkoli je tradicí posílat pro vánoční dominantu koně, letošní strom přivezlo auto. Za změnu mohla především výška stromu, který se v lese chlubil úctyhodnými dvaceti metry. Před finálním usazením na náměstí Svobody bylo třeba jej zkrátit zhruba na 16 metrů. Jak oznámil v předstihu Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Křtiny. Samotná instalace stromu pak dala všem pěkně zabrat. Na náměstí se se smrkem potýkali zhruba hodinu a půl, než se obří strom podařilo upravit pilou a zasadit do připraveného otvoru.

Nasvícení stromku v srdci města bude barevně ladit s designem letošních Vánoc, jímž je lesklý duhový motiv. Světel se dočkají i další stromy na náměstí Svobody, na které padne více než kilometr řetězů s LED diodami.

Slavnostní rozsvícení

Na náměstí Svobody proběhne v pátek 25. listopadu v 17. hodin a o hodinu později se pak rozzáří i strom na Zelném trhu, kde mohou brňané i návštěvníci obdivovat třináctimetrovou jedli ojíněnou, jíž věnovali městu manželé Valachovi z Rebešovic na Brněnsku. Ta bude ozdobena v kombinaci zlaté a stříbrné.

Vánoční Brno, fotografie z minulých let
Vánoční Brno, fotografie z minulých let

Plzeň

Vánočním stromem pro letošní svátky v Plzňi bude čtrnáctimetrová jedle ojíněná z Třemošné na Plzeňsku. Městu jí věnovali přímo ze svojí zahrady manželé Kopečkovi z Třemošné, kde jí zasadili v 8é. letech jako malý stromek. Nyní už větve překážely a zasahovali až na terasu. "Svým majitelům tak už sice nemůže dělat radost na jejich pozemku, ale ještě potěší jiné lidi, a hlavně děti v předvánočním čase.

Slavností rozsvícení

Slavnostní rozsvícení se odehraje 27. listopadu, tedy první adventní neděli. Připravený je od 16 hodin kulturní program, strom se rozzáří v 18 hodin.

Vánoční Plzeň, fotografie z minulých let
Vánoční Plzeň, fotografie z minulých let

Ostrava

Masarykovo náměstí bude letos zdobit smrk omorika vysoký 11 metrů a pocházející z Žermanic. Převoz stromu i jeho zajistili stejně jako v minulém roce Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o.. Strom pochází ze soukromého pozemku, kde již působil komplikace. Vrůstal do rozvodné sítě elektrického napětí a majite, který si nepřeje být jmenován jej proto musel odstranit.

Výzdoba vánočního stromu bude zahrnovat téměř 1,5 km světelných řetězů, dále stovky baněk v několika velikostech. Vizuál Ostravských Vánoc, signifikantní hvězdu, strom a vánoční prasátko, pak bude na stromě odrážet 130 kusů speciálně pro potřeby města vyrobených 2D ozdob ve zlaté barvě

Slavností rozsvícení

Slavnostní rozsvícení stromu proběhne v sobotu 26. listopadu, doprovodný program tu začíná už v 17 hodin. 

Vánoční Ostrava, fotografie z minulých let
Vánoční Ostrava, fotografie z minulých let

České Budějovice

Jedli vysokou více než 13 metrů věnovala městu České Budějovice rodina z Jílovic, na jejímž pozemku letošní budějovický vánoční strom už 40 let roste. Ozdobí tak náměstí Přemysla Otakara II.

Slavnostní rozsvícení 

Slavnostní rozsvícení se pak bude konat po proslovu představitelů města v sobotu 26. listopadu v 16.30 hodin.

Vánoční České Budějovice, fotografie z minulých let
Vánoční České Budějovice, fotografie z minulých let

Karlovy Vary

I Karlovy Vary už mají svůj vánoční strom. Zaměstnanci Správy lázeňských parků ho pokáceli v městské části Dvory, kde 35 let rostl u rodinného domu. Jedná se o stříbrný smrk, vysoký 15 metrů. Městu ho darovala jedna z místních obyvatelek paní Daniela Maglia. Smrk si přinesla v roce 1985 jako semenáček z lázeňských lesů.

Vánoční strom opět zdobí prostor před hotelem Thermal. Místo bude tradičně součástí vánočních trhů. 

Slavnostní rozsvícení 

Slavnostní rozsvícení stromu město naplánovalo na 27. listopadu.

Vánoční Karlovy Vary, fotografie z minulých let
Vánoční Karlovy Vary, fotografie z minulých let

Hradec Králové

Hradec Králové už má nachystané tradičně dva vánoční stromy. Jeden na Velké náměstí a druhý na Masarykovo náměstí. Jedná se o smrky ztepilé. První dosahuje výšky přibližně patnácti metrů. Půjde tak stejně jako v loňském roce o jeden z největších stromů, který je technicky možné na Velké náměstí umístit. Smrk pochází z hradeckých lesů. Další smrk ve výšce 17 metrů pak ozdobí Masarykovo náměstí. Městu ho věnovali soukromí dárci ze Smiřic.

Město Hradec Králové už je také nazdobeno vánočním osvětlením, které bude svítit od první adventní neděle. Na veřejném osvětlení se nachází 148 různých motivů, ozdobeno bude také 33 vzrostlých stromů. Dále bude nově osvětlen pylon s příčným zastřešením na Benešově třídě, a to světelnými řetězy v délce 120 metrů a dvěma vločkami. Celkově vyjde letos provoz a instalace vánočního osvětlení na zhruba jeden milion korun. 

Slavnostní rozsvícení 

Rozsvěcení vánočního stromu se uskuteční první adventní neděli 27. listopadu na Velkém náměstí. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, který začne v 16 hodin, nachystáno je i občerstvení. V 16:30 se pak slavnostně rozsvítí vánoční strom. 

Vánoční Hradec Králové, fotografie z minulých let
Vánoční Hradec Králové, fotografie z minulých let