Víte, jak bezpečně převážet vánoční stromek?

06.12.2023

O tom, že stromeček nelze jenom tak uříznout v lese, asi není třeba psát. Víte ale, že i přeprava zakoupeného stromku má svoje pravidla? 

Nesprávně upevněný stromek může někoho zranit, způsobit dopravní nehodu či škody na majetku. A vy se navíc při při nedodržení pravidel bezpečnosti vystavujete riziku pokuty.

Jen tak "halabala" uvázat zakoupený vánoční stromek na střechu auta se může dost šeredně vymstít. Za špatně upevněný vánoční stromek hrozí pokuta 2000 korun. 

Stromek vozte jedině zabalený

Stromeček musí být vždy zabalený do stahovací sítě. Zabere tak méně místa a lze jej lépe připoutat ke střešnímu nosiči.

Kde tedy převážet vánoční stromek?

Uvnitř vozu

Stromek lze převážet v interiéru vozu. Sklopit zadní sedadla a vytvořit tak větší ložnou plochu vozu. Na přední sedadlo se doporučuje položit pevnou dřevěnou desku tak, aby se o ni kolmo opřela spodní část stromku. Tím bude zajištěna bezpečnost osoby na předním sedadle. Strom by měl být i uvnitř vždy upevněný kurtem k okům v ložné části vozu. K ochraně potahu sedadel a čalounění použijte starou deku nebo plachtu. Zabráníte tak potřísnění sedaček od pryskyřice či nečistot. 

Pozor! Nikdy nesmí dojít k zaclonění předních oken vozu a musí být zachován bezpečný výhled z vozu.

V kufru s otevřenými dveřmi

Při přepravě s otevřeným víkem zavazadlového prostoru v žádném případě nezakrývejte ničím zadní světla. Poklop kufru zajistěte bezpečně popruhem proti otevření během jízdy.

Převoz na střešním nosiči

Na střechu stromek upevňujte vždy špičkou dozadu, jinak proudící vzduch za jízdy poškodí větve. Při kurtování nezapomeňte, že stromku musíte zabránit v pohybu nejen do stran, ale i vpřed či vzad. Rozhodně nepoužívejte elastické popruhy. Volte vždy textilní upínací pásy a pevně stromek připoutejte na místo.

Přečtěte si také: Prodej vánočních stromků v plném proudu: Ceny zůstávají podobné jako loni nebo Vánoční stromek zblízka: Každý druh roste různě rychle