Vánoční stromek zblízka: Každý druh roste různě rychle

08.12.2023

Jehličnaté dřeviny používané jako vánoční stromky se výrazně liší v rychlosti růstu, a tedy i v délce doby, kdy dosáhnou nejčastěji poptávané výšky 1,5 - 2 m. Víte, jak dlouho to to trvá takové jedli a kdo je mezi stromky rekordmanem v rychlosti růstu? 

"Rychlost růstu je dána zejména přirozenými růstovými schopnostmi jednotlivých dřevin, ale hodně záleží také na stanovišti. Na bohatších stanovištích s dostatkem živiny se rozdíly mezi uvedenými dřevinami zmenšují, na chudších kyselejších stanovištích se naopak prohlubují," uvádí Jiří Svoboda předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR

Víte o tom, že si svůj vánoční stromek můžete zakoupit mimo jiné přímo od vlastníků lesů? Takové stromky nejčastěji pocházejí z výchovných zásahů a pořídit se dají levněji, než stromky u nákupních center.

Co ovlivňuje růst stromků? 

Nejde jenom o druh, ale také o podmínky, které strom v životu má. Vedle vlastností stanoviště má podstatný vliv na růst stromků průběh počasí ve vegetační době (srážky a teplota vzduchu), ale i otevřenost plochy vůči působení abiotických škodlivých činitelů, zejména větru a mrazu, a samozřejmě i škody způsobené zvěří, hospodářskými zvířaty, popř. hmyzími škůdci a houbovými chorobami.


Žebříček nejčastějších vánočních stromků podle rychlosti růstu:

  • Douglaska tisolistá (do uvedené výšky 1,5 - 2m doroste za 3-5 let)
  • Borovice lesní (4-6 let)
  • Smrk ztepilý (5-7 let)
  • Smrk stříbrný (6-8 let)
  • Jedle kavkazská (7-9 let)

Vánoční stromky si veřejnost může zakoupit nejen od pěstitelů, ale také přímo od vlastníků lesa, velká poptávka bývá zejména po borovicích. Rozhodně však nelze stromek odnést z lesa "na vlastní pěst". "To je protizákonné, každý les někomu patří," varuje Jiří Svoboda. Z loňského průzkumu SVOL však vyplynulo, že pětina Čechů již někdy uřízla stromek v cizím lese.

Dáváte přednost raději stromečku v květináči? Přečtěte si náš inspirativní článek.