10 lesních her pro děti, které nikdy nezklamou

28.06.2023

Prázdniny se blíží a děti během nich čeká radostný čas objevování a her. Les pak k obojímu přímo vybízí. Poradíme, které aktivity rozhodně stojí v přírodě za vyzkoušení. Děti budou nadšené! 

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

1. Hod šiškou do dálky nebo na cíl

Je to ideální způsob, jak naučit malé děti lépe házet. Začněte tím, že si nasbíráte dostatek munice v podobě šišek a můžete přejít do akce. Nejdřív zkuste disciplínu hod do dálky. Později můžete potrénovat i správné míření. Vyberte strom a nechejte děti, ať se trefují do jeho kmene. Čím zdatnější bude střelec, tím mu volte vzdálenější nebo užší kmen.

2. Stavění domečků pro skřítky a víly 

Aktivita, kterou v lese milují děti i jejich rodiče. Stačí, vybrat si pěkný strom a pod ním pak začít s výstavbou. Lesní materiál je úžasný! Ke stavbě tu můžete použít vše, co vás zaujme - mech, klacíky, kůru, šišky, žaludy. A pokud chcete trochu inspirace, projděte si náš článek DIY inspirace: Lesní domky elfů.

3. Lesní pátračka

Děti dostanou za úkol přinést z lesa něco, co je hladké, drsné, pichlavé, jemné, kulaté, těžké, špičaté, lehké a duté nebo zelené. Prostě cokoli, co vás napadne, a víte, že je to někde v okolním prostoru. Přinesené materiály pak můžete společně prostudovat či očichat. Aktivujeme tak pozornost u dětí, jejich schopnost orientace v prostoru a smyslové vnímání.

4. "Poznávačka" poslepu

Nasbírejte si spoustu přírodních materiálů (nebo pokračujte s těmi z pátračky). Dejte je všechny do krabice, nebo košíku a zakryjte šátkem, aby nebylo vidět, co je uvnitř. Děti pak musí podle hmatu poznávat, o jakou přírodninu se jedná.

5. Hra na paměť

Připravte si na zem přírodniny a dejte dětem 30 vteřin na to, aby si zapamatovaly co nejvíce předmětů. Poté se otočí a vyjmenují vše, co viděly. Hra trénuje paměť a soustředění.

6. Výroba postaviček ze šišek

Nasbírejte borové, smrkové i modřínové šišky a doneste si je domů. Za pomoci tavné pistole, kreativních drátků, nalepovacích očí, kousků látek, korálků, provázků či třpytek se pak pusťe do výroby veselých postaviček. Pod rukama se tak mohou dětem zrodit lesní skřítci a víly, zvířátka, nebo třeba ovoce. Tady máte skvělou inspiraci: DIY tvoření s dětmi: Veselé postavičky ze šišek Vyrábět můžete doma, když venku zrovna prší, nabo za příznivého počasí přestěhujte dílnu na zahradu. 

7. Hádání zvířátek

Při téhle hře si užijí spoustu legrace malí i velcí. Ten, kdo je na řadě předvede pantomimicky i zvukem určité zvíře a ostatní hádají, o jakého živočicha se jedná. Hráč, který uhodne, předvádí další zvířátko. Pro menší děti připravte pro lepší představu i obrázky zvířat.

8. Lesní muzicírování

Najděte v přírodě předměty, které mají schopnost znít - přírodní hudební nástroje. Nechte děti objevovat, jaké zvuky dokáží jednotlivé předměty vyluzovat. Zkoušejte různou intenzitu, předměty kombinujte nebo si zahrajte doprovod k vaší oblíbené písničce. Hra rozvíjí hudební sluch, učí děti vnímat zvuky a hledat zajímavá řešení.

9. Škatulata hejbejte se

Hra je ideální pro skupinu dětí, které si chtějí zaběhat a vydovádět se (nebo je chcete unavit :-ú)). Podle počtu dětí vyberte počet stromů, které můžete pro lepší orientaci označit barevnými stužkami. Vyberte vždy o jeden strom méně, než je počet dětí. Děti se musí přemísťovat mezi stromy a nesmí je chytit ten, který zrovna nestojí u stromu. Pokud je někdo chycen, střídá a chytá tentokrát on.

10. Stavění lesní věže

Kdo postaví nejvyšší věž z kůry, mechu, klacíků nebo z šišek? Děti se při ní učí rozpoznávat vlastnosti materiálů, které zvolit, aby věž zůstala stát. 

Stavba bunkru jé další sázkou na jistotu
Stavba bunkru jé další sázkou na jistotu

Vnímejte les všemi smysly

HMAT: Nechejte děti chodit v mechu, nebo po pěšině naboso. Ať berou do rukou šišky nebo vyzkouší hladit kmeny stromů.

ČICH: Zejména jehličnany obsahují vonné silice, které jsou v lese krásně cítit. Učte děti vnímat vlhkost vzduchu, prosyceného vůní dřeva, hub i jehličí.

CHUŤ: Není nic úžasnějšího než ochutnávání borůvek nebo lesních jahod. Zejména v případě dětí se většinou stane to, že víc než v plechové bandičce jich bude v dětském bříšku. Užijte si chutě léta, které dokáže vyčarovat jenom les.

ZRAK: Vnímejte zrakem všechny ty barvy, stromy, květiny. To, jak se láme světlo a stín, jak sluneční paprsky místy probleskují korunami stromů a dopadají na zem. Objevujte, zkoumejte, dívejte se okolo sebe.

SLUCH: Zaposlouchejte se a buďte přitom úplně potichu. Že to v dálce asi ťuká do kmene datel? A někde nad vámi krouží dravec? Docela poblíž, pak možná uslyšíte bublání lesního potůčku. Zaměřte se i na docela jemné zvuky, jako je šelest větru v korunách stromů nebo bzučení hmyzu. 


Les pro zdraví 

Děti les milují a je skvělé zde s nimi trávit čas pravidelně. Dle odborníků má pobyt v lese příznivý vliv na zklidnění a to zejména u hyperaktivních dětí, nebo těch s diagnózou ADHD. Pobyt v lese působí příznivě na imunitu, dýchání i psychiku.