Balení dárků "Zero waste" - Inspirace z přírody

10.12.2021

Balení dárků v eko stylu je velmi populární a to hned ze dvou důvodů. Dárečky ozdobené přírodninami vypadají úchvatně a co je důležité, tento styl přímo vybízí k recyklování již použitých materiálů.

Pojem Zero waste, úzce spojený s minimalismem představuje životní styl, při kterém nedochází k vytváření téměř žádného odpadu. Jeho vyznavači nakupují v bezobalových obchodech, při výběru oblečení a bot volí lokální, malé značky a přírodní materiály. Oproti kvantitě preferují kvalitu. Není jim lhostejné, za jakých podmínek byla daná věc vyrobena a nechtějí podporovat neekologickou přepravu zboží přes půlku zeměkoule. Minimalisté jsou také mistři v recyklaci - kompostují, zvládnou přešívat oblečení ze second handů na trendy kousky a vánočním balíčkům umí vdechnout krásu a styl doslova s nulovými náklady. Pojďme se právě od minimalistů inspirovat.

Co budete potřebovat

Přírodní balicí papír. Ideálně už použitý - třeba z balíčků, do kterých se hnědý kraftový papír často vkládá jako vycpávka. Pomačkaný vzhled není rozhodně na závadu, naopak!

Jutové provázky, nebo jiné přírodní šňůrky. Opět mohou být již použité a využít zase půjdou.

Přírodní materiály z procházky v lese - větvičky jehličnanů, klacíky, dřevěné kulatiny, šišky, prostě cokoli, co vás napadne a líbí se vám. Také koření jako skořice nebo badyán vypadá krásně - ideálně použijte takové, které máte ve skříňce od dob loňského svařáku. Zachráníte ho před cestou do koše a udělá ještě spoustu parády.

Nůžky, lepidlo případně tavnou pistoli

  • Přírodniny v hlavní roli

Dárek zabalte do přírodního papíru, převažte jutovým provázkem a přidejte větvičku smrku, thůje, nebo šípku. Tavnou pistolí můžete přilepit šišky, koření atd.


· Pytlíčky pro další využití

Pokud umíte šít, můžete letos dárky pro své milé zabalit do vlastnoručně vyrobených pytlíčků. Na jejich výrobu použijte už nenošenou pánskou košili, povlak na polštář, který nemáte v oblibě, nebo třeba staré džíny. Větší sáčky půjdou později používat na nákup pečiva nebo ovoce, ty menší pak na uložení drobností v domácnosti.


· Razítka vlastní výroby

Asi každý z nás jako dítě vyzkoušel výrobu bramborového razítka. Jeho otisk je většinou nedokonalý a právě v té nedokonalosti je kouzlo a osobitost. K tomu můžete celý proces tvoření razítka a dekorování balicího papíru podniknout s dětmi, kterým se bude jistě líbit.

A pokud už doma v šuplíku razítka máte, byť kupovaná, je pravý čas je konečně použít.

· Věnečky

Minimalisticky ozdobený dárek s věnečkem vypadá prostě kouzelně. Pojďte si pár takových vyrobit a vychutnejte si obdiv v očích obdarovaných, kteří balíček najdou pod stromkem.

· Jmenovky a ozdoby

Na výrobu originálních jmenovek na balíčky můžete využít starý kartonový papír. S tvary vám pomohou vykrajovátka na perníčky, která stačí obkreslit a vystřihnout. Bílou fixou můžete ozdobit, přidejte šňůrku na uvázání a máte hotovo.

· Recyklovaná tečka

Taky máte ve skříni staré pohledy, vystříhané obrázky nebo třeba malé kousky krásných balicích papírů? Využijte je na dozdobení svých balíčků. Vystřihněte z nich stromky, hvězdy, ozdoby, nebo třeba nápisy.

A králem minimalistického designu, který se ale rozhodně nemusí za nic stydět, je dle nás z Kouzla lesa balíček s mašličkou nakreslenou černým popisovačem.

Přejeme vám krásnou procházku v lese, zajímavý "úlovek" přírodnin a veselé tvoření.