Les v březnu rozkvétá: Podívejte, které druhy tu najdete

04.03.2024

Navzdory tomu, že teploty jsou teď v březnu ještě mrazivé, příroda už se probouzí k životu. A v lesích na mezích a loukách se objevují první květy. Víte, které? 

Jaterník trojlaločný
Jaterník trojlaločný

Vydejte se na botanickou vycházku a obdivujte líbeznou krásu květin, které často vykvétají ještě ze sněhové pokrývky. Zhruba od poloviny března už to zejména v teplých lužních lesích začíná hýřit barvami.

V lese, na louce i na mezi potkáte v březnu třeba tyto rostliny:

Sněženka

První sněženky najdeme už od poloviny ledna, ale v březnu rozkvétají naplno i v horských oblastech, kde dosud leží sníh.

Sněženka je 15-20 cm vysoká bylina, který vyrůstá z cibulky. Má 2-3 jednoduché úzké a přisedlé listy se souběžnou žilnatinou, oboupohlavné květy a pod nimi dva listeny, které jsou zcela srostlé a tvoří toulec. Štíhlý stvol nese jeden bílý květ.

 • Sněženky se přirozeně vyskytují hlavně v listnatých lesích, zvláště luzích.
Sněženky
Sněženky

Bledule jarní

Bledule jsou nazývány posly jara. Mají jemné bílé květy ve tvaru zvonečku, které se sklánějí k zemi. Každý květ je složen ze šesti okvětních lístečků, jejichž konce jsou vždy jakoby označeny žlutou nebo zelenou tečkou. Lesklé řemenité listy vyrůstají před květy nebo současně s nimi.

 • Bledule rostou na vlhkých místech našich lesů či strání. Ve volné přírodě patří k ohroženým druhům, proto jsou zákonem chráněné.
Bledule jarní
Bledule jarní

Křivatec rolní

Křivatec je drobná, žlutě kvetoucí rostlinka s cibulkou. Některé druhy vytvářejí složené cibule s větším množstvím vedlejších cibulek.

 • Tato málo známá rostlina z čeledi liliovitých, dříve rostla jako polní plevel a nyní ji můžete najít v sušších loukách nebo ve světlých lesích.

Ladoňka vídeňská

Ladoňky jsou drobné cibuloviny s modrými zvonkovitými kvítky. Mají vejčité cibulky, čárkovité, prohnuté listy, květní stopky a vřetena květenství jsou často výrazně červené. Květenství je nahloučené na jednu stranu, nejspodnější květ obvykle vyrůstá na dlouhé stopce. Poupata jsou světlá, nazelenalá nebo bělavá. Květy jsou tmavě modré, na bázi často s bělavou skvrnkou, zevnějšku jsou světlejší, zelenavé až světle modré.

Rostlina se u nás vyskytuje v teplejších lužních lesích.

Ladoňka vídeňská
Ladoňka vídeňská

Orsej jarní

Velmi brzy zjara vykvétá i žlutě kvetoucí orsej. Orsej jarní je vytrvalá bylina nejčastěji 3-15 cm vysoká s kořenovými hlízami.

 • Najdeme ji nejčastěji ve vlhčích typech listnatých lesů, ale i na loukách a v křovinách.
Orsej jarní
Orsej jarní

Bažanka vytrvalá

Asi od poloviny března, rozkvétá jedovatá Bažanka, vytrvalá rostlina, dorůstající do výšky 10-40 cm. Má plazivé oddenky, kterými se rozšiřuje, ty se v období sucha zbarvující fialově.

 • Roste s oblibou v bukových porostech nebo v lužních lesích, kde je součástí základního bylinného podrostu.

Dymnivka dutá

Dymnivky jsou trvalky, které dorůstají do výšky 15-30 cm. Jejich květenství vytváří bohatý hrozen, jednotlivé kvítky vyrůstají z úžlabí listenů. Květy jsou špinavě růžové, fialové nebo nažloutle bílé. Dymnivka kvete v březnu až květnu, je totiž rostlinou jarního aspektu - využívá doby, kdy stromy nejsou olistěné.

 • Dymnivka dutá preferuje vlhké, kypré a humózní půdy. Proto je svým výskytem vázána na parky či světlé lesy a křoviny, někdy i zahrady, okraje potoků a louky.
Dymnivka dutá
Dymnivka dutá

Sasanky

Jedná se o vytrvalé byliny s podzemním oddenkem, který může být dlouhý a válcovitý nebo hlízovitě zkrácený. Lodyhy jsou lysé nebo chlupaté. Květy Sasanek jsou většinou bílé, žluté, ale i červené nebo modré.

 • Sasanky rostou zejména v teplejších lesích.
Sasanky
Sasanky

Plicník lékařský

Tato léčivka z čeledi brutnákovitých, dokáže pomáhat s onemocněními dýchací soustavy, odtud pochází i jeho pojmenování.

Má růžové až nádherně modré květy.

 • Roste v hájích a lužních lesích. Byl rovněž typickou rostlinou středověkých zahrad a v současnosti se pěstuje především na venkovských zahradách.
Plicník lékařský
Plicník lékařský

Jaterník trojlaločný

Jaterník trojlaločný je nízká, 5 až 25 cm vysoká vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají přízemní, dlouze řapíkaté hluboce vykrojené celokrajné listy, listová čepel je rozdělena na tři vejčité laloky. Jsou tmavozelené, naspodu světlejší a jemně plstnaté, ve stáří jsou kožovité a lysé. Staré listy přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu.

Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech, jsou většinou blankytně modré nebo fialové, vzácněji růžové nebo bílé. Jaterník je opylován hmyzem, v případě potřeby je i samosprašný.

Květy jaterníku se k večeru a při dešti sklánějí dolů a zavírají se. Během osmidenní doby kvetení se květní plátky prodlužují na dvojnásobek své původní délky. Kvete od dubna do května.

 • Roste běžně v prosvětlených listnatých a smíšených lesích nebo v lískových i jiných křovinách
Jaterník trojlaločný
Jaterník trojlaločný

Kopytník evropský

Kopytník evropský je vytrvalá, toxická, stínomilná, nenápadná bylina, která je v české krajině poměrně hojná. Je jediným druhem z rozsáhlého rodu kopytník, který se vyskytuje v České republice.

 • Nalezneme ji nejčastěji v listnatých, méně často v jehličnatých lesích, v křovinách, roklinách nebo na stinných březích podél potoků.

Devětsil lékařský

Devětsil lékařský je vytrvalá, až 50 cm vysoká rostlina, ketrá kvete od března do května.  Jazykové i trubkovité květy jsou špinavě purpurové až bledě růžové a hezky voní. Po odkvětu se stonky prodlužují a dosahují výšky až jednoho metru. Listy vyrůstají až po odkvětu, jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 cm. Jsou to jedny z největších listů mezi rostlinami vyskytujícími se běžně v Česku. 

 • Roste převážně na březích řek, potoků a na okrajích lesů. 
Devětsil lékařský
Devětsil lékařský

Podběl lékařský

Podběl lékařský, někdy také podběl obecný, je rostlina z čeledi hvězdnicovité a jediný druh rodu podběl. Je to vytrvalá léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem a žlutými květy. Jak již název napovídá, má léčivé účinky. Květy podbělu prospívají zejména dýchacím cestám, listy jsou zase výborné na zanícené žíly, bolesti kloubů či různé kožní nemoci.

 • Podběl najdeme při cestách, na okraji lesů a na loukách.
Podběl lékařský
Podběl lékařský

Prvosenka vyšší

Dobrými poznávacími znaky je bezlistý 15-30 cm vysoký stonek, přízemní růžice listů se zvrásněnou jednoduchou čepelí podlouhlého tvaru a okoličnatý květ. Každý květ prvosenky se skládá z pěticípého zeleného kalicha a sírově žluté koruny, jejíž květy nevoní. Prvosenky kvetou od března do května.

 • Prvosenka roste na loukách a ve světlých lesích. Upřednostňuje vlhké půdy, které jsou kypré a dobře provzdušněné.
Prvosenka vyšší
Prvosenka vyšší

Kromě bylin jaro vítají rovněž stromy a keře jako je Líska obecná. Typickým zástupcem jara a Velikonoc jsou známé "kočičky" - květy Vrby

Přečtěte si také: Terapie lesem nebo 20 důvodů, proč je pro nás les důležitý