Den otevřených lesů – Nestátní vlastníci vysvětlí veřejnosti mýty ohledně hospodaření v lese

19.05.2022

Vysvětlit nejčastější mýty, kterým veřejnost v souvislosti s hospodařením v lesích podléhá. To je jeden z hlavních záměrů, se kterým Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), pořádá akci "Den otevřených lesů". Akce proběhne 18. června 2022 na 48 nestátních lesních majetcích po celé republice a je určena pro širokou veřejnost.

"Vlastníci lesů se prakticky denně setkávají s tím, že si veřejnost nedokáže představit, co v praxi obnáší pojem hospodařit v lese. Mnoho návštěvníků lesa například vůbec netuší, že lesníci se při péči o les řídí hospodářským plánem. Lidé mají často pod vlivem neúplných informací nebo až dezinformací představu, že by lesy měly být kompletně ponechány přírodě, aby si lidově řečeno - pomohla sama. Nevědí, že takové lesy by do budoucna nemohly plnit tři základní funkce, které od nich celá společnost očekává: enviromentální, sociální a ekonomickou. Nehledě na to, že by vypadaly úplně jinak, než jsme po staletí zvyklí,"vysvětluje předseda SVOL Jiří Svoboda a doplňuje: "Rozhodli jsme se proto vytvořit si příležitost, v rámci níž bychom veřejnosti ukázali příklady dobré praxe trvale udržitelného hospodaření v lese, zprostředkovali reálný zážitek a odpověděli i na případné otázky. Jménem všech členů SVOL bych veřejnost na Den otevřených lesů rád pozval. Mimořádně nás těší i fakt, že naše akce zaujala ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, který avizoval návštěvu Městských lesů Znojmo. Shodneme se mimo jiné v pohledu na význam práce lesníků i na to, že o budoucnosti našich lesů se rozhoduje nyní."

Akce "Den otevřených lesů" proběhne na území celé republiky na více než čtyřech desítkách soukromých, obecních i církevních majetků. Návštěvníky lesů čekají v rámci komentovaných procházek nejen setkání s vlastníky, ale také ukázky práce lesníků od zalesňování, přes péči o lesní porosty různého stáří až po těžbu, zábavné úkoly pro děti i dospělé, prohlídky vybraných objektů apod. Interaktivní mapu přihlášených majetků a podrobnosti k programu najdete na www.denotevrenychlesu.cz

Na boření mýtů se v sobotu 18. června chystá také Robin Ambrož, ředitel Lesní správy Zbiroh. Často se setkávám s názorem, že soukromníci lesy drancují. Drtivá většina vlastníků se však snaží hospodařit trvale udržitelným způsobem, tedy tak, abychom si z lesa vzali pouze to, co v něm přiroste. Naším cílem je, abychom lesy okolo nás obnovili a příští generace tu měly lesy odolnější, pestřejší, ale zároveň produktivní." Dodává, že dalším z velmi rozšířených omylů je představa lesníka výhradně jako myslivce. "Většinou platí, že lesník je také myslivec, protože udržování stavů zvěře s jeho prací souvisí. Ale zdaleka ne každý myslivec je naopak lesník. Věřím, že prostřednictvím Dne otevřených lesů v tom bude mít mnoho lidí o dost jasněji. Těšíme se na všechny, kdo se k nám vypraví a teď hovořím i za kolegy z dalších majetků, které se do pilotního ročníku této akce přihlásili."

Přečtěte si také: Lesy Vilémov zvou na výlet! nebo Ekocentrum Vrátkov: Respektuj a buď respektován - obě místa můžete navštívit právě i při příležitosti Dne otevřených lesů 18. června.