DiY inspirace: Indiánské lapače snů z lesa

19.05.2023

Dnes je vnímáme spíše jako krásný doplněk do interiéru, ale indiáni lapačům snů přisuzovali magickou moc. Inspirujte se našimi tipy a zkuste si svůj lapač snů vyrobit. Není to těžké. Naše inspirace jsou, jak jinak, než z přírodních materiálů. 


Kde se vzaly lapače snů? 

Lapače snů vyráběly ženy severoamerického indiánského kmene Ojibwe. Jejich posláním bylo střežit spánek dětí a ochránit je před nočními můrami a zlými duchy. Lapače si získaly oblibu i u dalších kmenů a v průběhu času se rozšířily po celém světě. Indiáni je vyráběly z ryze přírodních materiálů, což podtrhovalo jejich symboliku. Kruh byl splétaný z vrbového proutí a síťka z rostlinných vláken, kožených řemínků či zvířecích šlach. Ty postupně vysychaly, až se časem rozpadly úplně. Tím připomínaly pomíjivost mládí i čas pozemského života.

Dnes slouží lapače snů spíše jako dekorace. To se odráží i v jejich podobě. Přírodní materiál již není nutností, ale mnozí výrobci se ho s radostí drží.


Vyrobte si svůj lapač snů

Vyrobit si svůj lapač snů nebo podobnou závěsnou dekoraci není těžké. I když samozřejmě existují i takové, které jsou doslova uměleckými díly. Ty bývají složitě spletené a mnohdy dosahují obřích rozměrů. Pro začátek ale vyzkoušejte spíš něco snadnějšího. Výsledek bude i tak stát za to. 

Co budete potřebovat: 

  • proutky vrby nebo klacíky
  • přírodní provázek z juty, barevné příze či stuhy 
  • dřevěné, skleněné nebo minerální korálky
  • šišky, peříčka, větvičky, případně to, co vám při procházce padne do oka

K vyrábění se můžete inspirovat v naší bohaté fotogalerii nápadů. Některé dekorace patří k těm snadnějším, jiné pak vyžadují více cviku. 


5 důvodů proč mít doma lapač snů

  1. Dle Indiánů pomáhá zahnat zlé sny. Lapač zavěste přímo nad postel tak, aby k němu pronikalo ranní světlo.

  2. Chrání před působením negativních energií. Lapače můžete nosit při sobě jako drobný talisman či vzor na šatech. Pokud slouží coby ochranný amulet domova, zavěste jej do středu místností.

  3. S pomocí lapačů snů lze regulovat proudění životní síly. Pro tyto účely umístěte lapač na stěnu.

  4. Lapače snů pomáhají při relaxaci a meditaci.

  5. Zkrášlují interiéry a spoluvytváří kouzlo a osobitý ráz vašeho domova.Magie barev

Pokud vnímáme lapač snů jako magický předmět, měli bychom dbát i na symboliku jeho barev. Bílá je barvou čistoty a nevinnosti. Žlutá přináší radost, tvořivost. Oranžová podněcuje pozitivní myšlení, zatímco červená dodávají odvahu a energii. Modrá je barvou svobody a inspirace, fialová značí duchovnost. Zelená přináší klid a naději, hnědá podporuje zdravý rozum a černá nás propojuje s realitou.