DIY inspirace: Mechové stěny a dekorace v interiéru

26.07.2023

Radovat se ze živých rostlin v bytě nebo kanceláři není vždy možné, ať už kvůli nedostatku světla, nebo skutečnosti, že často cestujeme. To ale neplatí o mechu a dekorací z něj vytvořených. Co jim říkáte? 

Mechové stěny a dekorace jsou IN a ve svých návrzích je s oblibou používají i ti nejznámější designéři. Zelené plochy totiž dokáží každý prostor ozvláštnit a dodat mu originalitu. Kousek přírody v interiéru působí pozitivně na psychiku a je všeobecně prokázáno, že snižuje napětí a stres.

Pokud tedy nepatříte mezi příznivce pěstování živých rostlin, ale máte rádi okolo sebe zeleň, může být mech právě pro vás ideálním řešením.

Je to vůbec mech?

Na výrobu mechových stěn a dekorací se používá 100% přírodní mech z ekologicky ošetřovaných lesů. Ten se následně upravuje a jeho přirozená vlhkost se nahrazuje ekologickým konzervantem, který pomůže mechu udržet si jeho přirozený vzhled a strukturu. Druhů mechu pak existuje několik. Třeba mech sobí, kopečkový nebo plochý, které se dají navzájem kombinovat. Mech se dováží převážně ze severských zemí a je třeba připomenout, že odnášení většího množství mechu z lesů, u nás ani v zahraničí, není dovoleno.

Jaké podmínky mech potřebuje

Na rozdíl od běžných rostlin mech nevyžaduje zalévání ani jinou péči. Jediným jeho požadavkem je teplota v rozmezí mezi 5 a 30 °C a vlhkost 40% - 70 %. Těchto podmínek je snadné dosáhnout téměř v každém interiéru. V případě, že by vlhkost v místnosti klesla pod zmíněných 40 %, mech bude usychat a ztrácet barvu. Ve chvíli, kdy však vlhkost opět stoupne nad požadovanou hodnotu, získá svou původní barvu i pružnost.

Výhody mechu v interiéru

  • prostory s mechem jsou originální a krásné

  • mech se hodí do všech interiérů

  • mech vytváří pocit pohody a snižuje stres

  • mechové dekorace jsou téměř bezúdržbové

  • nejsou napadány plísněmi a jinými škůdci díky jejich úpravě

  • nepotřebují denní světlo

  • mech dokáže odhlučnit místnost

  • garance zachování vzhledu 10 a více let

Mech k výrobě dekorací lze zakoupit v internetových obchodech s kreativními potřebami. Hotové dekorace či výrobu mechových stěn na zakázku nabízí mnoho větších i menších firem a tvůrců.

Zdroj fotografií: Pinterest