Seriál ptáci v zimě: Výroba jednoduchých krmítek

03.02.2024

Nemusíte být zrovna zručnými kutily s plně vybavenou dílnou, abyste mohli pohostit ptáčky na svojí zahradě či terase. Poradíme, jak se s tím popasovat snadno, originálně a k tomu navíc i esteticky. 

V chladných zimních měsících potřebují ptáci naši pomoc. Potravy v přírodě není mnoho a během mrazu se jim nedostává ani vody. Právě nyní je důležité ptáky krmit. Tomu, jak správně postupovat, se věnuje náš seriál s názvem Ptáci v zimě. Zatím jsme se v něm věnovali těmto tématům: 

Dnes se zaměříme na výrobu jednoduchých krmítek a zejména pak doma vyrobených lahůdek. Tvořit, a později i pozorovat malé opeřence, s vámi budou jistě s radostí i děti. 

Není totiž nutně třeba, mít krmítko jako takové. Postačí šikovně rozvěšené závěsy s lojem či semínky. Inspirujte se našimi tipy a obrázky v galerii. 


Semínkové lahůdky

Nejrůznější podobné semínkové závěsy pro ptáčky lze samozřejmě koupit hotové ve zverimexu. S minimálními náklady si je můžete ale také vyrobit doma sami. 

Co budete potřebovat: 

 • kvalitní neochucený a nesolený tuk
 • ořechy (vlašské, lískové, burské) 
 • semínka (slunečnicová, lněná, sezamová, loupaná dýňová, mák, kukuřice) 
 • bobule (jeřabiny, šípky) 
 • formičku na cukroví
 • špejle nebo brčko, provázek k zavěšení

Postup: 

Rozpusťte tuk. Vychladlý ho nalijte do mixéru spolu s hrstí ořechů a rozmixujte dohladka. Přimíchejte zbylé ořechy, semínka a drobné plody a směs napěchujte do formiček na cukroví. Špejlí vytvořte otvor pro protažení provázku a dejte zatuhnout do lednice. Druhý den zavěste ven na větev stromu. 

Semínkovou šišku vyrobíte tak, že šišku (s provázkem v její horní části) ponoříte do tuku a poté obalíte v semínkách a oříšcích. 


Pouchoutky z loje

Lojové koule prodávané v síťkách mohou být pro zvířata nebezpečné. Zavěšovat by se měly bez ní, plast totiž může při spadnutí na zem sežrat pes či například ježek. A riziko představuje i samotným ptákům, kteří zde mohou uvíznout, jako v pasti. Zkuste jim lojovou pochouktu připravit tentokrát sami. 

Co budete potřebovat: 

 • kvalitní neochucený a nesolený tuk
 • hovězí lůj 
 • semínka pro venkovní ptactvo
 • sušený hmyz (pro otrlé) 
 • špejle nebo brčko, provázek k zavěšení

Postup: 

Rozpusťte tuk a lůj ve větším hrnci. Přidejte semínka, případně drcený sušený hmyz a vše promíchejte. Nádoby, do kterých budete směs vylévat, vyložte potravinovou fólií, aby šel ztuhlý tuk dobře vyklopit. Nezapomeňte přidat očko z provázku, abyste lojovou kouli mohli zavěsit. Nechte lojové koule ztuhnout a druhý den můžete rozvěsit ven. Pokud se vám nechce modelovat kuličky, či jiné tvary, lze lojovou směsí naplnit např. skořápky vlašských nebo kokosových ořechů.  

Náš tip: V případě, že jste lojových lahůdek vyrobili více, můžete je skladovat v mrazáku. 

Ovocné menu

Ptáčkům uděláte radost, když na strom zavěsíte několik jablek, případně sušeného ovoce či bobulí. Pamatujte ale na to, že ve vlhku taková potrava může začít po několika dnech hnít, nebo plesnivět. Proto ovoce pravidelně vyměňujte. 

Oříšky a další 

Ptáci milují ořechy a to vlašské, lískové či burské. Můžete jim je sypat nadrcené přímo do krmítka, nebo je stačí jen rozpůlit. Malí opeřenci si už jadérka vyzobou sami. 

Zdroj fotografií: Pinterest

Přečtěte si také: Přikrmování lesní zvěře má svoje pravidla. Znáte je?