DIY: Úchvatné jarní věnce ze šišek

23.03.2022

O tom, že jsou šišky báječným kreativním materiálem, není pochyb. Pojďte si z nich spolu s námi vytvořit dech beroucí květinové dekorace. Jaro je tady!  

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Šišky najdete v přírodě po celý rok, tedy i teď na jaře. Vydat se pro ně můžete s rodinou do lasa a spojit sbírání s příjemnou procházkou. Stejně tak budete úspěšní v městských parcích nebo v okolí zahrad se vzrostlými stromy. Pro náš účel jsou ideální šišky z borovice, pokud chcete vyrobit i drobnější květinky, hledejte modřín. Ten je v tento čas ještě holý (jedná je o náš jediný opadavý jehličnan) a šišky pod ním najdete přímo na větvičkách, kde jich bude více pohromadě. 

Šišky doma nechejte několik dnů vyschnout a rozevřít se. 

Kopretiny, chryzantémy, chrpy i slunečnice

Nachystali jsme pro vás inspirativní galerii plnou barev. Hotové dřevěné květiny lze použít do věnců, můžete je ale nalepit na špejle nebo klacíky a naplnit jimi vázy, případně jimi dekorovat dřevo nebo malířské plátno a vytvořit tak originální obrazy a koláže.

Co budete potřebovat:

  • suché borové či modřínové šišky 
  • korpus na věnec ze slámy nebo proutí
  • kousek drátku (nebo provázku) k zavěšení
  • tavnou pistoli
  • akrylové barvy + štětec
  • zahradnické nůžky
  • případně stuhy, lýko atd. na dozdobení

Jak vytvořit květiny ze šišek

Je to skutečně snadné, skoro jako kouzlo! Vezměte šišku a zhruba uprostředpřestříhněte zahradnickými nůžkami - květina vznikne ze spodní části šišky. Pro bohatší druhy jakými jsou jiřinky nebo chryzantémy stříhejte výš, slunečnicím nebo sedmikráskám sedne hlubší sestřih. Ideální bude, když si několik květin vyzkoušíte a sami posoudíte, co se vám líbí nejvíc.

Poté přijde na řadu dekorování barvami. Popusťte uzdu svojí fantazii a tvořte květy dle svých snů. Hýřící pestrostí, nebo naopak v jemných pastelových tónech, kdy jednotlivé odstíny přecházejí velmi nenápadně.

Věnec na dveře

Připravte si korpus, tavnou pistoli a hotové květy. Omotejte věnec drátkem a vytvořte očko k zavěšení. Předem si rozvrhněte, jak bude věnec vypadat a pak postupně připevněte květiny s pomocí tavné pistole. U proutěného, nebo slámového věnce nevadí, když bude korpus trochu vidět - sám o sobě vypadá pěkně. Pokud sáhnete po korpusu z polystyrenu, stojí za úvahu, zda ho předem nenatřít do barvy květů, případně nenápadnou zelenou barvou.

Na hotovém věnci je skvělé mimo jiné i to, že ho později můžete uložit a vyndat zase za rok. A pokud pracujete se slámovým nebo proutěným korpusem, jedná se o zcela ekologický a téměř beznákladový projekt