Havěťologie (6. díl) – Václavka: houbařova radost, zkáza smrku

09.01.2020

Zatímco zkušení houbaři ji nadšeně sbírají, pro smrky znamená václavka smrková (Armillaria ostoyae) katastrofu. A právě nyní, v zimních měsících se z velké míry rozhoduje o tom, jak široké pole působnosti bude v průběhu celého roku mít. Pokud se totiž nevytvoří dostatečné zásoby spodní vody (zejména ze sněhové pokrývky a dalších srážek), budou invazi václavky oslabené smrkové porosty čelit stěží.

Václavka je houbou, která napadá mnoho dřevin, specifické druhy si ale "vybírají". A právě václavka smrková patří už mnoho let k problémům, které lesníci řeší. Obrovský rozsah kůrovcové kalamity řadu dalších potíží, s nimiž se lesníci vyrovnávají, překryl. To však neznamená, že by jiní škůdci byli méně pilní. Naopak. "Vše souvisí s nedostatkem vody," upozorňuje jednatel firmy Lesy města Český Krumlov Ing. Miroslav Štoll. "Loňský rok byl tady pro nás na Šumavě vcelku příznivý, protože sníh napadl a vytvořily se docela slušné zásoby podzemní vody. Jinde v republice to však bylo daleko horší. Žádný strom, který se oslabený suchem pak nedokáže škůdcům čelit, ať už se bavíme o kůrovci, chalaře, jmelí nebo třeba václavce."

Vědci zatím zkoumají, proč je václavka smrková takovým zabijákem a co přesně její výskyt ovlivňuje. Kolísání hladiny spodní vody je jedním z několika posuzovaných faktorů. Václavka přitom napadá čerstvě vysazené stromky i sto dvacet let staré velikány. Cizopasné houby rostou ve velkých trsech i na pařezech a odumřelých stromech, včetně souší.

Václavky se dělí na tři skupiny - bezprstenné druhy, druhy s bílým velem a druhy se žlutým velem. Všechny václavky jsou jedovaté, po pečlivé tepelné úpravě jsou však jedlé.

Věděli jste, že: Je znám exemplář václavky smrkové, který zaujímá plochu asi 8,9 km² a její stáří je odhadováno na 2400 - 8650 let. Nalezen byl v americkém národním parku Malheur v Oregonu, jde o největší známý živý organismus na Zemi.

Mohlo by vás zajímat: Není to jen kůrovec. 5 dalších problémů našich lesů.

Lesníci se inspirují také v cizích zemích, podívejte se na VIDEO z exkurse ve Finsku.