Účinná pomoc proti horku: Klimatizace Zn. Strom

08.07.2023

Letní vlna veder je tady a s ní i touha každého z nás, trochu se ochladit. Pomoci nám mohou přírodní klimatizační jednotky - stromy. Fungují spolehlivě, náklady na jejich pořízení a údržbu jsou nízké a k tomu skvěle vypadají. 

Každý strom funguje jako klimatizační zařízení. Pokud bychom na něj chtěli psát s trochou nadsázky "reklamu", najde se hodně pádných argumentů, proč si strom na zahradu pořídit.

  1. Je z trvanlivých recyklovatelných materiálů, pro jejichž výrobu posloužila sluneční energie a na produkci materiálu byl použit skleníkový plyn oxid uhličitý
  2. Činnost zařízení je nezávislá na dodávce elektřiny, pohání jej pouze sluneční energie.
  3. Pracuje naprosto tiše, neprodukuje žádné zplodiny a odpad. Naopak váže oxid uhličitý, pohlcuje prach, tlumí hluk, obohacuje atmosféru kyslíkem.
  4. Celková doba jeho provozu je srovnatelná s délkou lidského života a přitom po čelý rok čelí povětrnostním vlivům. Přesto vyžaduje jen nepatrnou údržbu.
  5. V létě mechanicky stíní, aktivně chladí, zvlhčuje a případně v přiměřeném množství uvolňuje příjemné aromatické látky.
  6. Má zabudovanou automatickou regulaci, jejíž čidla usměrňují výkon slunečního záření od nuly do 10 až 20 kW. Zvláštní pozornost byla věnována uložení a množství regulačních prvků, aby se úprava ovzduší stala rovnoměrnou a nevznikal přílišné teplotní výkyvy. Požadována je proto hustota regulačních prvků a čidel řádově v desítkách až stovkách na milimetr čtvereční. Má několikrát vyšší maximální výkon než obvyklá klimatizační zařízení, která jsou dražší řádově o desítky až stovky tisíc korun, a navíc spotřebovávají elektrický proud.
  7. Chlazení provází spotřeba tepla na jedné straně a jeho uvolňování na straně druhé. Zásadním požadavkem na klimatizační zařízení proto je, aby se teplo vázané při chlazení uvolňovalo na místech chladných, ohřívalo je, a vyrovnávaly se tak teploty v prostředí i v čase (mezi dnem a nocí). Běžná klimatizační zařízení pracují totiž podobně jako chladničky - uvnitř chladí a vně teplo uvolňují, celkově tedy své okolí ohřívají.
  8. Náklady na montáž a údržbu nepřesáhnou řádově sto korun ročně. Zařízení nevyžaduje pravidelnou denní údržbu, ani roční údržba není složitá.
  9. Náklady na provoz jsou vzhledem k cenám sluneční energie nulové.
  10. To nejlepší na konec. Zařízení má přirozený ladný tvar i barevnost, je přitažlivé jako intimní útulek pro hnízdění ptáků, poskytuje potravu hmyzu, lidem pomáhá rozptýlit únavu očí, duševní i tělesnou a je živé - dýchá, šelestí, uvolňuje vonné látky s léčivými a uklidňujícími účinky.