Moderátor Jan Rosák: Do lesa patřím. Teď mám obavy...

19.05.2020

Moderátor Jan Rosák bydlí v krásném prostředí uprostřed brdských lesů. Domácí adresu má v Mníšku pod Brdy, kde také provozuje restauraci. Do lesa má z domova pár kroků a říká: "Věděl jsem to odmalinka, že do lesa patřím. Pokaždé, když jsem se v něm ocitl, jsem si připadal jako doma."

Jan Rosák pochází z Hané, kde podle jeho slov klasické lesy nejsou tak obvyklé. "Z dětství si vybavuji spíš lužní háje kolem řek. Do lesa jsme to měli pěkný kousek. Ale vzpomínám si, že jsem se tam vždycky moc těšil. To mi zůstalo... Jakmile se ocitnu v lesa, jsem jako by mě polili živou vodou. Jsem s lesem vnitřně spjatý, i když nedokážu tak docela vysvětlit, odkud se tak silné pouto vzalo. Ale hlavně, že je!"

Během nouzového stavu, kdy práce v domovském Divadle Radka Brzobohatého odpadla a ani moderování nebylo na pořadu dne, chodil Jan Rosák společně s manželkou do lesa pravidelně. "Myslím, že spousta lidí docenila lesy až teď, kdy nám procházky pomáhaly zůstat při zdravém rozumu a vypořádat se s nastalou situací. Ale jak říkám... to se mě netýká. Mám les rád od dětství. My jsme s manželkou vyráželi každý den - dokonce jsme si v okolí pojmenovali okruhy podle pejsků naší dcery, které jsme hlídali. Už se těším, jak si v létě užiju houbařskou sezónu, protože loni jsem si ji nevychutnal skoro vůbec. A já jsem mimo jiné i vášnivý houbař."

Také lesy v Brdech však napadl kůrovec. "Všímám si toho a velmi mě to trápí. Některá místa, kolem kterých projíždím, už vypadají úplně jinak, než dřív. Vůbec si nedokážu představit, co bychom si bez lesů počali. A tak doufám, že se leníkům podaří lesy zachránit nebo alespoň co nejdřív znovu vysadit."

Kůrovcová kalamita v Brdech je zřejmá například v oblastech pod Jahodou horou (a dále v Padrží), na okraji Štěrbiny nebo v blízkém okolí Prahy. Brdy přitom ještě na začátku loňského roku byly v poměrně dobré kondici, vzhledem k poměrně příznivým srážkám. Nyní katastrofální sucho trápí i místní porosty, které jsou převážně smrkové. Místní lesy byly zasazeny většinou v období první republiky, část byla znovu zalesněna během druhé světové války po větrném polomu v roce 1942.