Noční život lesa: Co se děje, když zapadne slunce

08.07.2024

Noční les je místem plným tajemství a života. Vypravte se s námi do hlubin českých lesů po setmění, kde odhalíme, jaká zvířata jsou v noci aktivní, které zvuky můžete zaslechnout a jak pozorovat zdejší dění.

Když slunce zapadne a denní ruch utichne, lesy se promění v živoucí divadlo nočního života. Ticho, které někdy přináší večer, je poněkud klamavé. Ve skutečnosti je totiž les plný života a zvuků, které čekají na ty, kteří jsou ochotni je objevovat.

Noční zvuky lesa

První věc, které si při návštěvě nočního lesa všimnete, jsou jeho zvuky. Trochu tajemné a někdy možná až děsivé. Tiché šustění listí, skřehotání, houkání a jiné zvuky vytvářejí jedinečnou zvukovou kulisu. Mezi ty nejčastější zvuky patří houkání sov. Sova pálená (Tyto alba) a kalous ušatý (Asio otus) jsou nejběžnějšími druhy našich sov, jejichž melancholické volání můžete slyšet. Tito noční dravci se vydávají na lov myší a jiných drobných savců.

Dalším výrazným zvukem lesa je šramot, který způsobují drobní savci jako ježci a kuny, když procházejí podrostem při hledání potravy. V létě můžete slyšet i cvrkot cvrčků a kobylek, kteří se stávají aktivními s nástupem soumraku.

Noční aktivita zvířat

Noční les je domovem mnoha zvířat, která jsou přes den skrytá a aktivními se stávají právě až po setmění. Kromě zmíněných sov jsou to například netopýři, kteří loví hmyz pomocí echolokace. Netopýři jsou jedni z nejvíce fascinujících nočních tvorů. V Česku se můžete setkat s několika druhy, například s netopýrem velkým (Myotis myotis).

Srnec obecný (Capreolus capreolus) a jelen evropský (Cervus elaphus) jsou dalšími zvířaty, která se často pohybují po lese během noci. Srnci se v noci pasou na lesních pasekách a často se ozývají svým typickým zvukem podobným štěkání.

Jak pozorovat noční život

Pozorování nočního života lesa vyžaduje trpělivost a respekt k přírodě. Pokud se rozhodnete vydat do lesa po setmění, vybavte se baterkou s červeným filtrem, který ruší zvířata méně než bílé světlo. Je důležité pohybovat se tiše a být trpělivý. Noční zvířata jsou citlivá na hluk a světlo, a pokud se budete pohybovat příliš hlasitě, pravděpodobně je vůbec nezahlédnete.

TIP: Pro lepší pozorování je vhodné najít si místo blízko lesní paseky nebo vodní plochy, kde se zvířata často vyskytují. Sedněte si tiše a pozorujte okolí. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit srnce, kuny, ježky nebo třeba netopýry v akci.

Noční kouzlo lesa

Návštěva nočního lesa nabízí jedinečný pohled na přírodu, který během dne nezažijete. Noční svět má své kouzlo a nabízí možnost vidět a slyšet věci, které jsou během dne skryté. Je to zážitek, který nás spojuje s přírodou a připomíná nám, jak je důležité chránit tento křehký ekosystém.