Valašské lesy volají - Toulejte se kolem Rožnova pod Radhoštěm

26.05.2021

Přestože se i tady přehnala kůrovcová kalamita, která nemá v historii domácího lesnictví obdoby, je Valašsko stále zelené a otevírá konejšivou náruč krásné přírody. Vydat se sem můžete na prodloužený víkend, ale ještě daleko lepší nápad je zdržet se minimálně týden.

Zdejší kraj je už dlouhá léta vyhledávaným turistickým cílem a "na svědomí" to zdaleka nemá pouze slavný Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě. Bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků.

O tom, že zdejší obyvatelé po staletí žili v sepětí s okolní přírodou, není vůbec pochyb. Ostatně - je to velmi znát také na řemeslné tvořbě, ve které dřevo hraje klíčovou roli, stejně jako v místní architektuře. Aby se i budoucí generace mohly těšit z lesů a všeho, co nám dávají, snaží se lesníci na tomto obecním majetku (Městské lesy Rožnov s. r. o. obhospodařují 976 ha lesa) hospodařit trvale udržitelným způsobem. Momentálně to mimo jiné znamená velké úsilí při zalesňování holin vzniklých díky kůrovcové klamitě. Například v loňském roce vysadily Lesy města Rožnov 200 tisíc sazenic nových stromů, což je oproti jiným rokům prakticky dvacetinásobek. A obnova lesů pokračuje, stejně jako například zajímavé projekty na rekultivaci lesních linek nebo projekty zaměřené na zadržování vody v krajině.

Ve zdejších lesích se tedy musí "srovnat" tisíce turistů zároveň s technikou. Také je potřeba opravit lesní cesty zatížené právě enormním provozem souvisejícím s kůrovcovou kalamitou.

O malebná místa ale není nouze, o turisty je tady dobře postaráno. Například naučná stezka na zříceninu Hradisko, která má devět zastavení, patří k nejlépe pojatým naučným stezkám v republice a nenudí se na ní malí ani velcí. Trasa naučné stezky se nachází na území města Rožnova pod Radhoštěm. Prochází historicky a přírodně významným územím chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Celá trasa je značena symbolem pro naučné stezky, tj.bílým čtvercem se zeleným pruhem. Okruh má převýšení 160 m a má 9 zastavení. Procházka trvá přibližně 2 hodiny. Další tipy na výlet získáte na stránkách: www.visitroznov.cz.