Zajímavá místa v lesích okolo Brna Zn. I s přespáním!

03.10.2023

Vydejte se na pozoruhodná místa kolem Brna. Navštivte studánky i nově zrekonstruovanou kapličku. Možná, že zahlédnete muflony v oboře a díky zdejším naučným stezkám se dozvíte o lese a jeho zvířecích obyvatelích víc, než si myslíte. A přenocovat pak můžete ve stylovém domku na stromě. Opravdu! 

Boží muka na Březovském kopci

Jsou unikátní nejen svojí polohou na staré Římské cestě, ale i historií a množstvím relikvií umístěných v základech. Boží muka nechal postavit místní mlynář Georg Kamenohorský v roce 1639 jako dík za to, že unikl nebezpečí života v době třicetileté války. Hned vedle stojí dřevěný kříž, dříve jmenovaný jako "Švédský" s uvedeným letopočtem 869. Ten připomíná rok úmrtí sv. Cyrila, bratra sv. Metoděje.

Tato památka leží na pozemcích ve správě Lesů města Brna, a.s., které se rozhodly ji kompletně zrekonstruovat. Konečná investice, kterou dala společnost ze svého rozpočtu se vyšplhala na 350 tis. Kč. V sobotu 23. září proběhlo slavnostní otevření a církevní požehnání.

Realizaci provedla restaurátorská a kamenická firma Jiřího Zimovčáka z Babic u Rosic. Stříška je osazena kovovým křížem a na zadní straně stavby je umístěna kopie původní desky z roku 1639, která byla v minulosti odcizena. Do horního výklenku je vložena kopie známého obrazu Domenica Theocopully, kterou namaloval restaurátor Libor Jaroš z Žatčan. Pracovníci společnosti Lesy města Brna, a.s. zhotovili a instalovali dřevěný kříž a dokončili úpravu pozemku a porostů v nejbližším okolí včetně instalace informační tabule a dvou dřevěných laviček.

Památka je umístěna v těsné blízkosti I/43 z které je vidět při stoupání z Březové nad Svitavou směrem na Svitavy na vrcholu Březovského kopce. Parkovat se dá na konci odbočky z této silnice směrem k vysílači.

Výlety v lesích okolo Brna pro malé i velké 

Vybírat si můžete z nenáročných procházek, kouzelných studánek a s dětmi neváhejte navštívit naučné stezky, kde se dozví spoustu zajímavého. Vychutnáte si klid chráněných území a přírodních rezervací. Možná že spatříte i lesní zvěř v místních oborách.

Kompletní tipy na výlety v této lokalitě najdete ZDE

Nevšední nocleh

Ve zdejších lesích mají pro své návštěvníky připraveno několik objektů k netradičně prožitému rodinnému víkendu nebo romantice ve dvou. Jak by se vám líbilo spát přímo mezi korunami stromů? Pokud zní vaše odpověď ANO, zamilujete si zdejší tree house! Brněnští jich tu mají k dispozici hned několik. Těšit se můžete na dřevem provoněný interiér, světýlka svíček a úchvatný výhled do přírody. To je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Tady si můžete prohlédnout či rovnou rezervovat některé z úžasných míst k pobytu.