Zámek Loučeň zve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku

07.12.2022

Již popáté jsou zdejší zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou vánočních stromečků letos na téma "Radosti, které dala Evropa světu". Návštěvníci si akci nemohou vynachválit. Vyrazíte taky? 

Příběh vánočního stromečku se začal psát v roce 2017, kdy ve vstupní hale loučenští zavěsili jeden stromeček špičkou dolů. Díky tomu prý, dle průvodců, vzrostl zájem návštěvníků o příběhy spjaté s historií Vánoc, tradicemi zdobení vánočních stromečků a vánoční tematikou. Proto byla v roce 2018 poprvé připravena výstava s příznačným názvem Příběh vánočního stromečku. A vězte, že na zámku Loučeň je tato akce vyladěna vždy do posledního detaiu.

"Loňský ročník skončil 15. ledna 2022 a od 16. ledna jsme začali připravovat ten letošní", uvádí se smíchem ředitelka a majitelka zámku Kateřina Šrámková. "Výstava každý rok běží od listopadu do ledna, pro nás jsou ale přípravy celoroční - od návrhu tématu až po nápady na instalace jednotlivých stromečků tak, aby dávaly smysl pro daný koncept a hlavně, aby naše návštěvníky bavily a přinesly jim radost.", dodává.

Co na Loučni letos uvidíte? 

Výstava již tradičně nabídne více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. K vidění budou tradiční dobové stromečky, tak, jak se zdobily dříve, například stromeček jablíčkový či přírodní. Tematická část prohlídky je letos na téma "Radosti, které přinesla Evropa světu". 

"Vzhledem k tomu, že Česká republika tento rok předsedá Radě Evropské Unie, o nosném tématu letošní výstavy jsme měli jasno téměř okamžitě.", uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. "Jak jednoduché však bylo vybrat nosné téma, o to těžší bylo vybrat to hlavní, co Evropa světu dala, neboť seznam je dlouhý a počet stromečků omezen zdmi zámecké expozice. Věříme však, že jsme zvolili správně a návštěvníci budou s naším výběrem spokojeni.", dodává kastelán. "Mohu prozradit, že návštěvníky čeká například stromeček secesní, alpský, viktoriánský či bondovský.", upřesňuje kastelán.

Kde vznikla tradice vánočního stromku? Jaké byly první stromečky Evropě? Jak vypadaly před sto lety, jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa a kdo tam naděluje dárky? To vše se návštěvníci dozvědí během prohlídky zámku. Děti si navíc z prohlídky budou moci odnést speciální dopis pro Ježíška. 


Stromek pro Evropský parlament s kouzlem Secese

Čtyřmetrová jedle, která byla vybrána jako vánoční strom pro Evropský parlament v Bruselu, vyrostla na soukromém majetku Kinský Žďár, a. s. a byla poskytnuta jako dar. Do Bruselu tak musela urazit více než tisíc kilometrů. Nyní ji totiž zdobí více než 400 ručně vytvořených foukaných skleněných ozdob ze sklárny Koulier. Ozdoby jsou v secesním dekoru a skláři na nich pracovali celý rok. Mezi ozdobami jsou tvary, které byly v Koulieru vyfoukány vůbec poprvé, skláři experimentovali od jara a výsledek je opravdu obdivuhodný. A protože obchodní ředitelkou sklárny Koulier je majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková, stojí totožně ozdobený strom také právě zde, na zámku. 

Více o akci se dočtete na webu SVOL  

Jemná krása ze skla

Vánoční ozdoby Koulier patří k tradičním českým produktům té nejvyšší kvality. Výběr ozdob pro evropský parlament byl pečlivě zvažován. V úvahu připadalo vyrobit ozdoby v barvě trikolóry, ale nakonec přišel jiný nápad - připomínka doby secese. Informace pro návštěvníky zámku

Zámek Loučeň je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a velmi oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu a 26.12.2022. 

Předprodej vstupenek byl zahájen a vzhledem k velkému zájmu o tuto unikátní výstavu je doporučeno vstupenky si rezervovat s předstihem.

Předprodej vstupenek

Užijte se advent plný podobných krásných cest a výletů!