Každá koruna, kterou stát nyní vloží do lesů zdecimovaných suchem a kůrovcovou kalamitou, se nám v budoucnu několikanásobně vrátí. Prof. Ing. Luděk Šišák, CSc. z Fakulty lesnické a dřevařské, ČZU v Praze popisuje, jak se návratnost dotací dá vyčíslit a jak se vlastně počítají "služby lesa" v korunách (myslíme Kč, nikoliv koruny stromů 😊)

Kůrovcová kalamita ještě nekončí. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na své tiskové konferenci "Kůrovcová kalamita v lesích - nové informace a souvislosti" přineslo nejnovější informace o vývoji historicky nejrozsáhlejší kalamity v historii. Jak to nyní aktuálně v lesích vypadá a kam kalamita míří? Týká se i vašeho kraje?

Vláda na svém zasedání 30. 7. schválila dotační program, který by měl kompenzovat nižší ceny dříví na trhu kvůli kůrovci. Nestátní vlastníci lesů by měli letos získat 1,5 miliardy, o další miliardě pro příští rok chce ministerstvo jednat. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) pomoc vítá, shledává ji však nedostatečnou.

V ČR bude letos minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Krizové odhady hovoří až o 50 milionech metrů. Sucho zasáhlo kromě smrků další druhy. Po jednání o spolupráci českého a bavorského národního parku to ČTK řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Spolu s bavorským protějškem Thorstenem Glauberem potvrdili, že...

Městské lesy Dačice s. r. o. čelí kůrovcové kalamitě několik let. Kůrovec se v regionu poprvé objevil před pěti lety ve státních lesích. Co původně vypadalo na problém, se kterým se lesníci dokáží rychle vypořádat, to se vlivem historického sucha proměnilo ve zkázu obřích rozměrů.