7 tipů na podzimní procházku s atmosférou Hygge

08.11.2023

Podzimní les je plný barev i zemitých vůní. A vyrazit sem stojí rozhodně za to! Máme pro vás zajímavé nápady, jak si pobyt v přírodě zpříjemnit podle dánského stylu Hygge. 

O Dánsku se říká, že je vůbec nejšťastnější zemí na světě. Má dokonce svůj Institut pro výzkum štěstí a pojem Hygge pochází přirozeně právě odtud. Co je ale hlavní, Dánové totiž vědí, že na štěstí se musí pracovat a jít mu tak trochu naproti.


Co je to Hygge?

Hygge je pohodová nálada, vědomé prožívání štěstí a chvíle radosti s lidmi, které máme rádi. Je to pocit bezpečí, kdy můžeme být sami sebou. Útulná atmosféra a schopnost, udělat si vše okolo sebe, tak aby nám bylo příjemněji. Třeba právě při procházce přírodou.


7 tipů, jak si z "obyčejné" procházky udělat hygge zážitek

  1. Vyrazte na místo, kde jste ještě nikdy před tím nebyli. To co totiž zažíváme, vidíme, nebo zkoušíme v životě poprvé, vnímáme dle výzkumu dánského institutu štěstí daleko intenzivněji, než když stejnou věc děláme opakovaně. A právě proto, bychom si taková poprvé měli do života vnášet cíleně a pravidelně. Důkladně proto konečně prozkoumejte les, který máte za městem, nebo se vydejte dle svých možností dál.
  2. Při procházce pozorujte usínající krajinu a zaměřte se přitom na všechny svoje smysly. Nadechněte se chladného vzduchu a uvědomte si zemitou vůni listí. Vnímejte vlhkou zem pod nohama, pozorujte barvy i pohyb větví a travin ve větru. Dotkněte se kůry stromů, ohmatejte si šišku, sevřete v dlani kaštánek. Poslouchejte poklidné zvuky větru, vody a ptáků, kteří na zimu zůstali v lese.
  3. Zkuste si sundat bundu i svetr a jenom v tričku vystavit na pár minut holou kůži paží chladu. Klidně dýchejte a uvědomte si, jak na vás chlad působí. Z hlediska imunity je otužování se velmi prospěšné. A vědomé vystavování chladu není zdaleka tak nepříjemné, jak bychom se možná mohli domnívat. Vlastně naopak. Zkuste to!
  4. Zabalte si s sebou do batohu termosku s pořádnou porcí horkého kakaa, nebo čaje s medem. Nápoj si pak vychutnejte na nějakém opravdu úžasném místě, usazení na mekké a teplé dece. Dobrá svačina k tomu je samozřejmě vítaná. 
  5. Sbírejte kaštany, žaludy, šišky nebo zajímavé klacíky. Budou se vám hodit pro adventní tvoření, při výrobě věnců a dalších dekorací. S dětmi se doma pusťte třeba do našeho zábavného vyrábění postaviček ze šišek.
  6. Buďte tady a teď. Vypněte si mobil, sundejte ze zápěstí chytré hodinky a zkuste pustit z hlavy starosti v práci. Dívejte se jeden druhému do očí, povídejte si spolu a smějte se. Konečně trpělivě vyslechněte všechno, co vám děti nebo partner chtějí říct.
  7. Povídejte dětem o lese, jeho obyvatelích a čase zimního odpočinku. Vysvětlete jim, že příroda nyní nabírá sílu na další sezónu plnou života, energie a růstu. Zopakujte si, jak se v lese správě chovat, abychom nerušili zvířata a chovali se k přírodě ohleduplně.