5 důležitých věcí, které potkaly lesy v roce 2019

02.01.2020

Tuzemské lesy zažily těžký rok 2019 zejména vinou historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamity. Kůrovec však nebyl jedinou výzvou, se kterou se vlastníci lesů, lesníci nebo odborníci na výzkum v oboru lesnictví vypořádali. Tady je 5 nejdůležitějších událostí Zn. "Týkalo se lesů v roce 2019".

1. Kůrovec, kam se podíváš

Škody způsobené převážně kůrovcem a suchem v českých lesích podle think tanku Czech Forest dosáhly jen v roce 2019 hodnoty 40 miliard korun. V budoucnu (tedy letos a také v dalších letech, protože kůrovcová kalamita zatím bohužel nekončí) jsou ohroženy smrkové lesy za 600 miliard, uvedla organizace. Šlo by tak o polovinu všech smrkových lesů v ČR. Aktuální vývoj situace můžete sledovat na www.kurovcovamapa.cz,, symbolem zkázy se stalo Dačicko, kde v létě padl poslední smrk starší patnácti let. "Všechny uschly. Rychlost a razance postupu kůrovce nás zaskočila," připustil jednatel firmy Městské lesy Dačice Kamil Kupec. 

Více informací

2. ... a spol.

S trochou (hořké) nadsázky by se dalo hovořit o časech, kdy platí: "Škůdci všech stromů, spojte se." Zatímco kůrovec si pochutnává na smrku a nepohrdne ani modřínem, jasany ničí chalára, borovice trpí schnutím kořenů, celou řadu dřevin dusí epidemie jmelí. "Nevíme, kam dřív skočit," připouští jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno Radomír Charvát.

Více informací.

3. Obnova lesů jako priorita

Znovuzalesnění je vedle boje o stávající porosty pro vlastníky lesů prioritou číslo jedna. "Vzniklé holiny je nutné bezodkladně zalesnit. Čím dříve, tím lépe, každý odklad obnovu lesů ztěžuje a prodražuje," připomíná František Kučera, předseda SVOL (Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů). V rámci akcí po celé republice se do sázení nových stromů podařilo zapojit i širokou veřejnost. Závěr roku přinesl  vzrušenou debatu odborné lesnické veřejnosti s ekologickým hnutím - spor se týkal douglasky tisolisté - čtěte podrobnosti.

4. Konečně pomoc státu

Nestátní vlastníci lesů (soukromí, obecní i církevní) koncem roku mohli začít žádat o mimořádnou podporu za škody způsobené v posledním čtvrtletí roku 2017 a také v roce 2018. Finanční prostředky uvolněné státem ani zdaleka nepokryjí náklady na zalesňování nebo nevykompenzují ztráty spojené s kolapsem trhu se dřívím. Peníze však pro mnohé - zejména drobnější vlastníky - znamenají záchranné lano hozené na poslední chvíli. Situaci vlastníka lesa popisuje v poutavém rozhovoru Karla Mornstein - Zierotin.

Již nyní je jasné, že vlastníci lesa budou potřebovat další finanční podporu (viz. odhadované škody výše) a tuto skutečnost nepopřel na jednáních ani ministr zemědělství Miroslav Toman.

5. Novela lesního zákona

Novela lesního zákona byla přijata zejména díky přístupu Senátu ČR, který vyhodnotil pomoc vlastníkům lesů a rychlou obnovu holin jako absolutní prioritu. Co zaznělo na jednání.

Koncepce lesního hospodářství (včetně myslivosti a dalších klíčových témat k řešení), je nyní jedním z nejdůležitějších úkolů k vyřešení pro rok 2020.

Rozsah katastrofy. VIDEO.