Setkání s divokými zvířaty může být fascinujícím zážitkem, ale také s sebou nese určitá rizika. Přinášíme vám praktické rady a doporučení jak správně reagovat a předcházet tak nebezpečným situacím.
Aby tetřívek nehladověl
Od poloviny dvacátého století klesají stavy tetřevovitých v celé střední Evropě i ve Skandinávii. Příčin je více. Za vymírání tetřívků mohou změny životního prostředí, predátoři a některé další antropogenní faktory. A potíž je také s potravou.
Desatero návštěvníka lesa - Znáte pravidla?
Les je místem, kde jsme na návštěvě a podle toho bychom se měli chovat. Nejde jen o slušnost a úctu k majetku někoho druhého. Jedná se také o vlastní bezpečnost.
Proč je potřeba se o lesy starat, co péče o les obnáší, za jak dlouho vyroste dospělý les a jak se mění české lesy po kůrovcové kalamitě? O tom jsme si povídali s předsedou SVOL Ing. Jiřím Svobodou, ředitelem Lesního družstva obcí v Přibyslavi.
Tradiční součástí evropského lesního hospodářství je také využívání nepůvodních dřevin. Po douglasce tisolisté se jedná zejména o jedli obrovskou - přistěhovalce ze Severní Ameriky.
Být majitelem lesa s sebou nese práva ale také povinnosti. Hospodaření v lesích upravuje především zákon o lesích, zákon o ochraně přírody a další související předpisy.
V lesním hospodářství evropských zemí je v současné době rozšířeno více než 150 nepůvodních druhů dřevin z mimoevropských oblastí. Ještě větší množství najdeme pak v okrasných parcích či arboretech. Patří "exoti" do našich lesů?
Nasbírat si dřevo se může mnoha lidem jevit jako praktická a beznákladová forma opatřování otopu. Do určité míry je to možné, pozor ale, abyste se nedostali do problémů s vlastníkem lesa nebo přímo se zákonem.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že les v zimě jen spí pod bílou peřinou, pro drobného vlastníka lesa práce samozřejmě nekončí.