Vánoční stromek, tak trochu jinak!

08.12.2023

Nepatříte k příznivcům řezaných a masově prodávaných stromků, a ty umělé se vám nelíbí? Možná chcete vyzkoušet něco docela jiného. Máme pro vás zajímavou inspiraci na přírodní stromky, které jsou navíc ekologické a krásné. 

Mnoho lidí cítí smutek z byznisu, který vánoční stromečky představují. Jsou pěstovány na plantážích, káceny často už v průběhu záři, převáženy přes celou Evropu v kamionech a pak nešetrně skladovány v obchodních centrech. Není divu, že v prosinci už často nebývají v nejlepší kondici. 

Řezaný stromek vám doma udělá parádu na několik dnů, poté začne opadávat jehličí. Torza stromečků, které se pak hromadí u kontejnerů na odpad, představují smutný lednový pohled. 

Stromeček eko friendly 

Chcete, aby byl váš stromek letos jiný? Toužíte podílet se na jeho výrobě, nebo sázíte na živou rostlinu, kterou později plánujete vysadit třeba do zahrady? Možností máte hned několik. 

Na stěnu 

Tenhle stromek je ideálním řešením pro minimalisty, ale i rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky. Vytvořit ho můžete v klacíků, dřevěných latí, provázků či větviček jehličnanů. Ozdoby volte dle svého vkusu a nezapomeňte na osvětlení. 

Další úžasné tipy najdete v našem článku: DiY inspirace: Dokonalé adventní dekorace z lesa

Vánoční kokedama

Kokedama je tradiční japonský způsob pěstování rostlin v mechové kouli, která obsahuje směs speciálního substrátu. Rostlinám tak představuje plnohodnotnou náhradu květináče. Stromek v mechové kouli ocení milovníci originálních a elegantních řešení. 

Více o tomto směru se dočtete v našem článku: Kokedamy – Mechové koule místo květináče

Na stojánku

Konstrukce vyrobené z klacíků, naplaveného dříví či ze šišek. Může se jednat o jednoduchá tvary, nebo poměrně rozměrné instalace. Po Vánocích je jednoduše dáte do sklepa nebo do garáže a za rok budou zdobit zase. My tomuhle nápadu tleskáme. 

Prohlédněte si další adventní parádu v článku: Odpočítávání do Vánoc: Nejhezčí adventní svícny a kalendáře

Stromeček z větviček

Smrkové, borové či jedlové chvojí se dá levně koupit, nebo ho získat od majitelů zahrad, kteří musí své stromy pravidelně prořezávat. A za pár nastříhaných větévek se na vás pravděpodobně nebude zlobit ani majitel lesa. Stromečky můžete vyvazovat na kmínek, nebo tavnou pistolí větévky lepit na kužel vyrobený z lepenkového papíru. Chce to sice trochu cviku, ale výsledek stojí za to! Dekorace pak mohou zdobit interiér a skvěle se vyjímají u vstupu do domu. Venku vám vydrží pěkné až do jara. 

V květináči

Milovníci přírody a ekologie stromečky v květináči milují. Pěstují je většinou v nádobě na balkoně či zahradě. Na svátky si stromeček jednoduše přenesou do bytu a po Vánocích ho vrátí na původní stanoviště. 

Podrobné informace o tom, jak zacházet s hrnkovým vánočním stromkem jsme pro vás sepsali v článku: Vánoční stromek v květináči: Po svátcích zpět do lesa. Dozvíte se zde mimo jiné i to, za jakých podmínek lze stromek zasadit ve volné přírodě. Bez souhlasu vlastníka lesa se to totiž neobejde. 

Zdroj fotografií: Pinterest

Užijte si svátky plné pohody a nezapomeňte si také vyrazit na klidnou procházku do lesa či jinam do přírody.