Zdraví z lesa - Co sbírat a proč

19.06.2019

Do lesa chodíme odpočívat, nabírat sílu. Ale míříme sem nejen, když potřebujeme "náplast" na bolesti duše. Les je i "lékárna" pro naše tělo. Příznivé účinky na organismus mají mnohé stromy, ale i nenápadné keře a také řada rostlin, které ke svému růstu potřebují specifické podmínky lesa.

Stromy

Borovice

Známá "léčivka" je borovice limba, která se vyskytuje ve vysokých horách. Ale i naše borovice lesní, Pinus sylvestris, nebo také sosna mají silné dezinfekční účinky. Jehličí i šišky pomáhají při rýmě, kašli, nachlazení. Celkově posilují organismus, účinkují při duševní přepracovanosti, nespavosti a celkovém neklidu. Zevně prokrvují, čistí a hojí podrážděnou či nemocnou pokožku. Jsou také efektivním prostředkem na bolavé klouby.

Dub

Silný strom je součástí mýtů mnoha etnik a národů. Jeho dřevo, kůra, listy i plody - duběnky obsahují třísloviny. V přesně určeném množství prospívají nejen vínu nebo whisky, které zrají v dubových sudech, ale i lidem. Jsou nepřítelem všech bacilů, virů, plísní, chlamýdií a mnoha dalších okem neviditelných mikroorganismů. Dubová mast nebo odvar z dubu  při léčení zánětů nosohltanů, bolestí v krku, přispívají k hojení ran, jizev nebo i hemeroidů.

Bez černý

Keř, který na příhodném místě na okraji lesa často vyroste do podoby stromu, je v tradiční medicíně právem uctívaný. "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni," říkaly babky kořenářky. Léčí respirační choroby, kdy zároveň působí také močopudně a potopudně, čímž jemně detoxikuje. Lze jej tedy aplikovat při chřipce a angíně, zánětu průdušek či dutin, rýmě či kašli. Díky zajímavému množství rutinu zpevňuje bez také stěny vlásečnic. Působí slabě žlučopudně a projímavě, zvyšují odolnost proti infekčním chorobám. Dřeň mladých bílých větviček má dar rozpouštět ledvinové a žlučové kameny.

Rostliny

Borůvky

Modré bobule jsou vynikající dobrota jen tak s trochou cukru, labužníci si je dají jako smoothie nebo se šlehačkou, případně z nich upečou koláče či buchty. Proč jsou také tradičním lékem na mnohé potíže, průjmem počínaje a šeroslepostí konče? Díky vysokému obsahu jednoho typu flavonoidů zvaných antocyaniny. Ty zodpovídají za jejich silný antioxidační a protizánětlivý účinek.

Brusinky

Řadí se mezi tzv. "super food" a jsou fakt super nejen v kuchyni, ale i jako lék. Známý je jejich účinek při zánětu močového měchýře, ale pomáhají také při parodontóze, vysokém tlaku, problémech se zažíváním a podpůrně působí i při zhoubném bujení.

Ostružiny

Když se v lese zamotáte do šlahounů ostružiní, proklínáte je. Černé bobule se spoustou zrníček mají zajímavé využití v přírodní medicíně. Na zavařeninu si kupte velké, pěstované, ale do domácí lékárny si usušte plané. Mají větší sílu. Zlepšují kondici, podporují regeneraci a povzbuzují imunitu. Doporučují se při arterioskleróze, křečových žilách, hemoroidech i při poruchách erekce.

  • Mohlo by vás zajímat: Bude kam chodit sbírat lesní plody? Kolik hektarů lesa podle předpovědí odborníků může letos v České republice zmizet? A kdo je zachrání? Přečtěte si víc.