Zdravé ovoce z lesa - Co v létě sbírat a proč

07.08.2023

Do lesa chodíme odpočívat a nabírat sílu. Ale míříme sem také za sběrem drobného ovoce, které tu v letních měsících dozrává. Mimo skvělé chuti má také mnohé příznivé účinky na náš organismus. 


Borůvky

Modré bobule jsou vynikající dobrota jen tak s trochou cukru, labužníci si je dají jako smoothie nebo se šlehačkou, případně z nich upečou koláče či buchty. Proč jsou také tradičním lékem na mnohé potíže, průjmem počínaje a šeroslepostí konče? Díky vysokému obsahu jednoho typu flavonoidů zvaných antocyaniny. Ty zodpovídají za jejich silný antioxidační a protizánětlivý účinek.

Čarujte z borůvek: Nanuky z lesních plodů nebo Borůvkový koláč, jako od babičky!


Brusinky

Řadí se mezi tzv. "super food" a jsou fakt super nejen v kuchyni, ale i jako lék. Známý je jejich účinek při zánětu močového měchýře, ale pomáhají také při parodontóze, vysokém tlaku, problémech se zažíváním a podpůrně působí i při zhoubném bujení.


Ostružiny

Když se v lese zamotáte do šlahounů ostružiní, proklínáte je. Černé bobule se spoustou zrníček mají zajímavé využití v přírodní medicíně. Na zavařeninu si kupte velké, pěstované, ale do domácí lékárny si usušte plané. Mají větší sílu. Zlepšují kondici, podporují regeneraci a povzbuzují imunitu. Doporučují se při arterioskleróze, křečových žilách, hemoroidech i při poruchách erekce.

Vyzkoušejte tohle: Osvěžující kefírový koktejl s lesním ovocem nebo Snadné borůvkovo-citrónové muffiny


Lesní jahody

Lesní jahody a listy jahodníku patří k jednomu z nejvýznamnějších antioxidantů. Mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, v organismu regulují výměnu solí, podporují obnovu buněk, posilují kosti a celý imunitní systém. O tom, že lesní jahody nejen skvěle chutnají, ale prospívají také našemu zdraví jsme napsali celý článek Lesní jahody plné zdraví a chuti. Přečtěte si ho! 


Maliny

Maliny jsou též velmi silnými antioxidanty, což je dáno obsahem látek nazvaných ellagataniny, dále obsahem vitamínu C, beta karotenu, kvercetinu, anthokyanů nebo kyseliny gallové. Antioxidanty pomáhají chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Z přírodních látek obsahují vitamin C, E a beta karoten, mangan, riboflavin (vitamín B2), kyselinu listovou, niacinu (vitamín B3), hořčík, draslík, vlákninu, anthokyany, cukr, pektin, kvercetin, kyselinu gallovou, barviva, organické kyseliny, silice.


Sběr lesních plodů máme umožněn, važme si toho

V České republice můžeme do lesa vstupovat a odnášet si odtud pro vlastní potřebu lesní plody. To ale není ve většině evropských zemí vůbec povoleno a měli bychom si toho tedy vážit. Při svých návštěvách lesa se vždy chovejme s úctou k přírodě, tak abychom si nepoškodili a nerušili zdejší živočichy. Stejně tak nezapomínejme na to, že les má svého vlastníka. 

Přečtěte si na toto téma více: Mýty o lese a lesnictví: Z lesa si mohu odnést hub nebo dalších plodů, co unesu